Zamknij

Zakaz lotów do Polski. Rząd w ostatniej chwili wykreśla z listy dwa kraje

31.08.2020 13:25

Zakaz lotów do Polski jednak ze zmianami. Chorwacja i Francja w ostatniej chwili wypadły z listy państw objętych obostrzeniem - potwierdza w rozmowie z Radiem ZET Ministerstwo Infrastruktury. Branża turystyczna chce, żeby z listy wykreślić Wyspy Kanaryjskie, gdzie na urlopie przebywa Łukasz Szumowski. 

lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Shutterstock

Zakaz lotów do Polski ma obowiązywać od 2 września br. Rozporządzenie Rady Ministrów miało dotyczyć 46 państw, w tym trzech popularnych wśród podróżujących krajów: Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Rząd w ostatniej chwili zmienił zdanie i usunął Francję oraz Chorwację z listy. Nieoficjalną informację potwierdziło w rozmowie z Radiem ZET Ministerstwo Infrastruktury.

Na liście zakazów lotów pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie na urlopie przebywa były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Taka decyzja rządu dziwi Marka Kamieńskiego. Ekspert rynku turystycznego zauważa, że na Kanarach jest znacznie mniej zakażeń niż w kontynentalnej Hiszpanii.

Zakaz lotów do Polski. Lista 44 państw

Zakaz przylotów do Polski zostanie wprowadzony w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego. 

Do Polski nie będą mogły przylatywać samoloty z Belize; Bośni i Hercegowiny; Czarnogóry; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Bahrajnu; Królestwa Eswatini; Królestwa Hiszpanii; Meksykańskich Stanów Zjednoczonych; Izraela; Kataru; Kuwejtu; Libii; Albanii; Argentyny; Armenii; Chile; Republiki Dominikańskiej; Ekwadoru; Gwatemali; Hondurasu; Indii; Iraku; Kazachstanu; Kolumbii; Kosowa; Kostaryki; Republiki Libańskiej; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Malty; Mołdawii; Namibii; Panamy; Paragwaju; Peru; Republiki Południowej Afryki; Republiki Salwadoru; Republiki Surinamu; Republiki Zielonego Przylądka; Rumunii; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Wielkiego Księstwa Luksemburga; Wielonarodowego Państwa Boliwia; Wspólnoty Bahamów.

Zobacz także

Zakaz lotów nie będzie obowiązywał, jeżeli dotyczyć to będzie samolotów wykonujących loty na zlecenie albo za zgodą premiera. Zakaz nie będzie dotyczył również lotów wojskowych. Najprawdopodobniej ostateczna wersja rozporządzenia Rady Ministów w tej sprawie zostanie opublikowana w poniedziałek 31 sierpnia. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Radio ZET