Zamknij

Zakaz lotów międzynarodowych. Rząd wprowadza zmiany na liście krajów

Magdalena Kulej
25.09.2020 13:15
lotnisko
fot. PAP/EPA/DEAN LEWINS

Od 30 września mają wrócić połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, w tym do Hiszpanii - poinformował w piątek resort infrastruktury. Zakazem lotów ma być objętych 29 państw. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać od 30 września do 13 października.

Zakaz lotów już wkrótce nie będzie obejmował krajów strefy Schengen. Resort infrastruktury poinformował w piątek, że pod obrady rządu skierowany został projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. "Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen. Zakazami zostanie objętych 29 krajów" - wyjaśniono.

29 krajów z zakazem lotów

Zgodnie z projektem zakazem objęte będą loty z następujących państw:

 1. Belize
 2. Bośni i Hercegowiny
 3. Czarnogóry
 4. Brazylii
 5. Bahrajnu
 6. Izraela
 7. Kataru
 8. Kuwejtu
 9. Libii
 10. Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 11. Argentyny
 12. Chile
 13. Ekwadoru
 14. Indii
 15. Iraku
 16. Kolumbii
 17. Kostaryki
 18. Libanu
 19. Macedonii Północnej
 20. Malediwów
 21. Mołdawii
 22. Panamy
 23. Paragwaju
 24. Peru
 25. Trynidadu i Tobago
 26. Republiki Zielonego Przylądka
 27. USA
 28. Omanu
 29. Bahamów

- Październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku obserwujemy znaczący spadek ruchu lotniczego. Obecnie też widzimy, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają – mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Tym samym zakładany efekt zakazów, ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu, wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów - powiedział.

Zakaz lotów do Hiszpanii zniesiony

Oznacza to, że od 30 września miałyby powrócić połączenia m.in. do popularnej wśród Polaków Hiszpanii. Przypomnijmy, że już wcześniej został zdjęty zakaz lotów do Francji. To stało się po notyfikowaniu przez ten kraj obowiązkowych testów na obecność koronawirusa. I taka zasada nadal będzie obowiązywać - państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte zaraz po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września - 13 października, czyli przez dwa tygodnie, co ma zapewnić elastyczność w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną na świecie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP