Zamknij

Zakaz lotów od 14 października. Nowa lista obejmuje 29 państw

13.10.2020 13:35
Samolot
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Zakaz lotów do i z Polski. Rząd do 27 października przedłużył zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Na nowej liście znajduje się 29 państw. 

Zakaz lotów  zacznie obowiązywać od środy 14 października. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na  koronawirusa na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 5 października 2020 r.). Zakaz lotów nie będzie dotyczył Unii Europejskiej oraz Ukrainy - czytamy w komunikacie CIR.

Zakaz lotów od 14 października. Nowa lista obejmuje 29 państw

Jak przekazano, zakaz obejmie lotniska położone na terytorium: Belize, Czarnogóry, Brazylii, Gruzji, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Królestwa Bahrajnu, Kooperacyjnej Republiki Gujany, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Argentyny, Armenii, Chile, Iraku, Kolumbii, Kostaryki, Libanu, Malediwów, Mołdawii, Panamy, Paragwaju, Peru, Tunezji, Republiki Zielonego Przylądka, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Sułtanatu Omanu, Wspólnoty Bahamów.

Zakaz lotów nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zobacz także

Ponadto, zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. CIR podał, że wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

W komunikacie wyjaśniono, że współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na koronawirusa na 100 tys. mieszkańców tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Zakaz lotów będzie obowiązywać od środy 14 października do 27 października 2020 roku. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP