Zamknij

Zakaz lotów z Polski. ”Wyjazd zagraniczny może się skończyć kwarantanną”

25.08.2020 13:01
Lotnisko
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Zakaz lotów pasażerskich z Polski ma zostać rozszerzony na kolejne kraje. Wiceminister zdrowia ostrzegł turystów, że wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany na wtorkowej konferencji prasowej m.in. o przedłużenie zakazu połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, na nowej liście mają znaleźć się 63 kraje, w tym Hiszpania, Belgia, Malta i Albania.

Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny

– powiedział Kraska.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że Polska jest pięknym krajem i w dobie koronawirusa bezpieczniej jest wypoczywać na miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus w samolocie - jak duże jest ryzyko zakażenia? Zaskakujące wyniki badań

Zakaz lotów z Polski do 63 krajów. Nowa lista 

Zgodnie z założeniami opublikowanego w piątek rządowego projektu rozszerza się z 44 do 63 listę państw, do których ma obowiązywać zakaz lotów pasażerskich. Z listy państw, objętych zakazem lotów zniknąć miałyby:

  • Chiny,
  • Rosja,
  • Gabon,
  • Singapur,
  • Serbia,
  • Wyspy Świętego Tomasza,
  • Wyspa Książęca.

Na liście państw i terytoriów objętych zakazem mają się pojawić: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Hiszpania, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA i Wyspy Owcze. Rozporządzenie miałoby obowiązywać od 26 sierpnia do 8 września.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP