Zamknij

Zakaz przemieszczania się na święta? Morawiecki: pracujemy nad tym

21.11.2020 11:22
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Zakaz lub ograniczenie przemieszczania się na święta? Nie jest to wykluczone. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które pozwolą ograniczyć mobilność Polaków w tym okresie. 

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wicepremiera Jarosława Gowina odbyła się sobotę 21 listopada. Dotyczyła ona strategii walki z pandemią koronawirusa w Polsce. 

Szef rządu ogłosił m.in. przedłużenie nauki zdalnej w szkołach do świąt Bożego Narodzenia, a także płynne przejście w ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021. Ferie zostały skumulowane w jednym terminie, a rząd zaleca, aby nie wyjeżdżać w tym czasie na wakacje - ani w Polskę, ani za granicę. 

Zobacz także

Do świąt nie będą działać stacjonarnie wszelkie placówki gastronomiczne (poza opcja na wynosi i na dowóz) oraz kulturalne. Od przyszłej soboty mogą natomiast zacząć pracę zamknięte do tej pory sklepy (np. w galeriach handowych), ale tylko w najwyższym reżimie sanitarnym.

Zakaz przemieszczania się przed świętami? Morawiecki: pracujemy nad możliwościami prawnymi

Podczas konferencji prasowej w sobotę premier był pytany, czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się podczas świąt Bożego Narodzenia. Morawiecki ocenił, że redukcja kontaktów społecznych w czasie świąt "jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii".

- Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce - powiedział premier.

Zobacz także

Zaznaczył jednocześnie, że rząd już zaproponował "szeroki pakiet wsparcia dla branż". Wskazał, że "najbardziej poturbowane" przez drugą falę koronawirusa są branże: turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

- O te branże szczególnie zadbamy, ale wszystkich Polaków musimy dzisiaj poprosić, żeby nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo wtedy dochodzi do tego mieszania się pomiędzy sobą ludzi i zwiększonego prawdopodobieństwa transmisji koronawirusa - dodał.

RadioZET.pl/PAP