Zamknij

Całkowite zamknięcie szkół? Minister zdrowia komentuje

09.10.2020 22:59
Koronawirus, czy szkoły będą zamknięte
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w TVN24, że w sobotę, 10 października, zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej. W telewizji odniósł się też do koncepcji całkowitego zamknięcia szkół i nauki stacjonarnej.

Epidemia koronawirusa w Polsce wymknęła się spod kontroli. Rząd wprowadził o soboty, 10 października, dodatkowe obostrzenia w ramach tzw. żółtej strefy (cała Polska) z wyjątkiem powiatów w czerwonej strefie (zwiększone rygory).

Piątek okazał się kolejnym dniem z rzędu z rekordowym bilansem nowych zakażeń (ponad 4,7 tysiąca). Tylko w ciągu doby na Covid-19 lub (również przy chorobach współistniejących) zmarły 52 osoby.

Całkowicie zamknięcie szkół? Minister zdrowia komentuje

Minister zdrowia zapowiedział w TVN24, że w sobotę zbierze się na specjalnym posiedzeniu Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że zapadnie na nim decyzja dotycząca funkcjonowania szkół.

Zobacz także

Minister Adam Niedzielski nie ujawnił szczegółów dotyczących jutrzejszych decyzji, ale wskazał jednoznacznie ich kierunek. Samo zamknięcie szkół i wysłanie uczniów oraz nauczycieli na naukę zdalną (tak jak wiosną) uznał za scenariusz „bardzo mało prawdopodobny”.

Nie wydaje mi się, żeby do takiego zamknięcia w pełnym zakresie doszło, jest to według mnie scenariusz bardzo mało prawdopodobny – powiedział minister zdrowia.

Zobacz także

Wspominał jednak, że nagły wzrost notowanych zakażeń jest skutkiem nałożenia się dwóch zdarzeń – „ powrotu do normalności od września (wymienił też rozpoczęcie nauki w szkołach) oraz spadek dyscypliny społecznej, również wskutek wzmożonego ruchu antymaseczkowego.

RadioZET.pl/TVN24