Zamknij

Zamkną Śląsk przez masowe zakażenia? Szumowski uspokaja

12.05.2020 10:30
Koronawirus Śląsk
fot. PAP

Zamknięcie województwa śląskiego - według ''Dziennika Zachodniego'' - było jednym z możliwych scenariuszy walki z koronawirusem na Śląsku. We wtorek Łukasz Szumowski na antenie Radia ZET zaznaczył, że wystarczy dobrze odizolować kopalnie, a zamykanie całego województwa śląskiego nie jest dziś poważnie brane pod uwagę.

Koronawirus wydaje się opanowany w Polsce, nie licząc województwa śląskiego. Od kilku dni utrzymuje się w tym rejonie wysoka liczba nowych zakażeń, z czego wiele dotyczy pracowników kopalń.

Pojawiły się nawet symulacje na temat wychodzenia z epidemii na dwie różne prędkości – wolniejszej, bardziej restrykcyjnej dla Śląska, i bardziej łagodnej dla reszty kraju.

Zamknięcie województwa śląskiego? Łukasz Szumowski uspokaja 

Dzisiejszy gość Radia ZET opowiedział o przymiarkach rządzących względem tego rejonu.

Jeśli uda się odizolować kopalnie, to nie ma przesłanek, żeby zamykać cały Śląsk. Jeżeli odjęlibyśmy kopalnie, to na Śląsku poziomej transmisji nie jest aż tak dużo. My odizolowaliśmy kopalnie

- powiedział minister Szumowski.

Zobacz także

Dopytywany przez Beatę Lubecką o zamknięcie województwa śląskiego, w kontekście ryzyka "rozlania się" epidemii, odpowiedział:

Tym bardziej, że jest to skupione tylko w tych powiatach, gdzie te kopalnie są. Staramy się odizolować ogniska, kwarantanną objąć wszystkie rodziny górników, a izolacją tych, którzy mają wirusa. Wtedy będziemy mieli opanowane zjawisko

 – mówił gość Radia ZET.

Koronawirus na Śląsku. Górnicy masowo testowani

Zaznaczył, że przebadanych pod kątem koronawirusa zostało już kilka tysięcy górników – w samą niedzielę ok. 5 tys., a w poniedziałek 3 tys.

Widzimy, że w większości województw spadamy poniżej 1 w krzywej. Gdyby nie kilka województw, głównie na Śląsku, to mielibyśmy opanowaną sytuację i moglibyśmy powiedzieć, że mamy tendencję spadkową

- dodał Łukasz Szumowski.

RadioZET.pl/Gość Radia ZET