Zamknij

Rząd rozważa zamknięcie województwa śląskiego. ”Ten tydzień będzie przełomowy”

11.05.2020 11:18
Koronawirus
fot. PAP

Zamknięcie województwa śląskiego to według ''Dziennika Zachodniego'' jeden ze scenariuszy, który w związku z drastycznym przyrostem zakażeń na południu Polski rozważa rząd. Wpływ na decyzję mogą mieć wyniki badań przesiewowych dla górników.

Koronawirus na Śląsku wciąż nie słabnie. Resort zdrowia przekazał w poniedziałkowym, porannym zestawieniu, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczą aż 142 osób z województwa śląskiego. Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 wynika z powstania nowych ognisk koronawirusa w śląskich kopalniach. 

Jak podaje ''Dziennik Zachodni'', od czwartku do niedzieli testom przesiewowym zostało poddanych 9,5 tys. pracowników kopalń. 

Spodziewamy się 200-400 zakażonych wykrywanych z każdego etapu pobierania wymazów. Według realnego scenariusza, do końca tygodnia liczba wykrytych nosicieli koronawirusa w górnictwie może na Śląsku dobić do poziomu 2 tysięcy

- mówi informator ''Dziennika Zachodniego''. 

Zobacz także

Zamknięcie województwa śląskiego?

Dalszy rozwój epidemii koronawirusa na Śląsku może prowadzić do zamknięcia całego województwa śląskiego. W ''Dzienniku Zachodnim'' czytamy, że rząd bierze takie rozwiązanie pod uwagę, ale żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zostały podjęte.

Jest to opcja, która „leży na stole”, gdy okaże się, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli i rozlać na inne regiony. Ten tydzień będzie przełomowy, jeśli chodzi o decyzję w tej sprawie

- mówi w rozmowie z ''DZ'' anonimowy rozmówca. Dodaje, że dalsza transmisja koronawirusa przez rodziny zakażonych górników może skutkować podjęciem drastycznych kroków. 

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni