Czy próbna matura znów okaże się dla niektórych zbyt trudna?

Redakcja
16.11.2018 11:39
Czy próbna matura znów okaże się dla niektórych zbyt trudna?

Uczniowie już wkrótce przystąpią do Ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem.  Dlaczego egzamin okazuje się dla niektórych trudny do zdania i dlaczego, mimo wszystko, wcale nie jest taki straszny, jak go malują? 

To już tradycja, że przed właściwym egzaminem maturalnym uczniowie liceów i techników przystępują do Ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem. Od 2007 roku bierze w niej udział 70% przyszłych maturzystów. Kolejna edycja ‒ szczególna, bo pod honorowym patronatem Rady Języka Polskiego ‒ potrwa od 20 do 23 listopada. Przez cztery dni uczniowie będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki, języka obcego i wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Arkusze wraz z odpowiedziami zostaną opublikowane na stronie wydawnictwa po każdym egzaminie TUTAJ oraz w serwisie radiozet.pl.

Wyniki próbnej matury często są gorsze niż egzaminu państwowego, ponieważ jest to dla uczniów pierwsze takie doświadczenie. Dlatego wiąże się często z dużym stresem. To naturalne, że prawie każdy maturzysta przeżywa ten egzamin – ma problemy ze spaniem, odczuwa lęk. Ważne, żeby stres nas nie pokonał. Maturzysto ‒ jeśli uczyłeś się solidnie przez 4 lata albo jeśli przygotowujesz się od dłuższego czasu, to nie ma możliwości, żebyś nie zdał. Co innego, jeśli wcale nie zajrzałeś do książek i nie angażujesz się w pracę na lekcji – wtedy, jeśli zdasz, to albo masz talent, albo szczęście, a jeśli nie zdasz – no cóż, wiesz, co jest przyczyną. Ale nawet jeśli nie rozpocząłeś jeszcze nauki, masz szansę zdać egzamin dojrzałości w maju.                                                                   

Próbna matura to bardzo ważna informacja dla uczniów. Jej niezaliczenie nie przekreśla szans na zdanie właściwej matury. Wyniki z próbnego egzaminu pokazują uczniom ich poziom wiedzy, uświadamiają, w czym są dobrzy, jak również pozwalają zauważyć popełniane błędy i popracować nad nimi. Jest to także sygnał dla nauczycieli – dzięki wynikom próbnej matury dowiadują się, czy sprawdza się metoda pracy z uczniami, jaką obrali. Jeśli nie, to teraz mają czas, aby wdrożyć w życie nową strategię.

Co musisz zrobić, żeby wyniki majowego egzaminu były lepsze? Przeanalizuj arkusz – sprawdź, z jakimi zadaniami sobie nie radzisz i popracuj nad tym. Nie bez powodu mówi się, że trening czyni mistrza. Do maja masz jeszcze aż sześć miesięcy – podziel materiał na segmenty, rozpisz sobie plan pracy i realizuj go krok po kroku.

Przystąpienie do próbnej matury, podobnie jak do tej właściwej, nie jest konieczne. Jeśli jednak planujesz rozpocząć studia, to nie obędzie się bez przystąpienia do egzaminu państwowego. Co więcej, musisz go zdać ‒ i to z dobrym wynikiem. Wyobraź sobie, że przed pierwszym poważnym egzaminem w życiu dostajesz bonus w postaci próbnej matury. W przyszłości czeka cię wiele egzaminów, które nie będą miały takiego ułatwienia. Wykorzystaj dobrze to, że możesz zajrzeć za kulisy i sprawdzić, jak wygląda właściwa matura. Życie co jakiś czas będzie poddawało cię różnym, nie tylko szkolnym, egzaminom. Z każdym następnym będziesz zdobywać doświadczenia i wiedzę, a tym samym nabierać dojrzałości.

Czy teraz już zgodzisz się z nami, że próbna matura wcale nie jest taka straszna?

 

Materiał powstał przy współpracy z wydawnictwem Operon