Obserwuj w Google News

Chińczycy twierdzą, że mogli odebrać sygnał od kosmitów. Raport szybko usunięto

2 min. czytania
15.06.2022 18:14
Zareaguj Reakcja

Chińscy naukowcy ogłosili, że mogli odebrać sygnał od obcych cywilizacji. Raport dotyczący tych badań wkrótce zniknął z oficjalnej gazety chińskiego ministerstwa. Nie wiadomo, dlaczego Pekin milczy na ten temat.

Mgławica Kocie Oko - zdjęcie wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble’a
fot. Bridgeman Images/East News/Zdjęcie ilustracyjne

Chińscy naukowcy twierdzą, że wykryli oznaki obcych cywilizacji w kosmosie. Sygnały miały zostać wychwycone przez gigantyczny radioteleskop FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope – przy. red.), który nazywany jest też Okiem Nieba. Informacji niestety nie udało się potwierdzić, a raport o odkryciu, który ukazał się w oficjalnej gazecie Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej, został usunięty. 

Sygnały elektromagnetyczne wąskiego pasma wykryte przez Oko Nieba – największy na świecie radioteleskop – różnią się od wcześniej odebranych, a zespół dalej je bada - można przeczytać w raporcie, który powołuje się na Zhanga Tonjie, głównego naukowca zespołu zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich założonego przez Beijing Normal University, Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Berkeley w Kalifornii.

Redakcja poleca

Chiny. Naukowcy twierdzą, że mogli odebrać sygnał od obcych cywilizacji

Jak donosi Bloomberg, nie jest jasne, dlaczego raport został usunięty z internetowej oficjalnej gazety chińskiego ministerstwa, chociaż sprawa zaczęła już zyskiwać popularność w sieci społecznościowej Weibo, a raport został zauważony przez media.

Radioteleskop FAST
fot. Ou Dongqu/Xinhua News/East News/Na zdj. Radioteleskop FAST

Radioteleskop FAST znajduje się w południowo-zachodniej prowincji Kuejczou. Ma średnicę 500 metrów. Budowa rozpoczęła się w 2011 roku, a obiekt ukończono pięć lat później. Koszt całej inwestycji, w tym usunięcia około 1 mln metrów sześciennych skał, to niemal 450 mln dolarów (konstrukcja samego radioteleskopu FAST pochłonęła 180 mln dol.). W promieniu 5 km wysiedlono 9 tys. ludzi, ponieważ radioteleskop potrzebuje do prawidłowej pracy tzw. ciszy radiowej. Ludzie ze smartfonami mogliby ją zakłócać.

We wrześniu 2020 roku przy użyciu Oka Nieba oficjalnie rozpoczęto poszukiwać życia pozaziemskiego. Zespół naukowców wykrył dwa podejrzane sygnały w 2020 roku podczas przetwarzania danych zebranych rok wcześniej. W 2022 roku natrafiono na kolejny podejrzany sygnał podczas analizy danych zebranych w czasie obserwacji egzoplanet - przekazał szef zespołu Zhang Tonije.

Redakcja poleca

Radioteleskop FAST - Oko Nieba to największe takie urządzenie na świecie

Zhang podkreślił, że chińskie Oko Nieba jest niezwykle czułe w paśmie niskich częstotliwości i odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniach obcych cywilizacji. Dodał, że podejrzane sygnały mogą być również pewnego rodzaju zakłóceniami radiowymi i wymagają dalszych badań. 

Agencja Bloomberg próbowała skontaktować się z redakcją gazety Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej. Niestety nikt nie odebrał telefonu.

RadioZET.pl/Bloomberg/Global Times/Geekweek.interia.pl