Zamknij

Niecodzienne zjawisko na plażach. To efekt pandemii koronawirusa

20.04.2020 17:41
żółwie skórzaste
fot. CTN News/ Screen

Do sieci trafiają zdjęcia i nagrania z plaż całego świata, przedstawiające jak bardzo pandemia koronawirusa i brak obecności ludzi w tych miejscach wpłynął na zachowania zwierząt.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od dzików przechodzących przez izraelskie miasto Hajfa po jelenie zapuszczające się na przedmieścia Londynu, zakazy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa przyciągają dziką przyrodę do wielu miejsc.

Zawieszenie międzynarodowych lotów i obowiązek pozostania w domu spowodował załamanie się liczby turystów na plażach w Tajlandii. Jak podaje "The Guardian", odnotowano tam największą od 20 lat liczbę gniazd żółwi skórzastych. Z powodu braku ludzi żółwie skórzaste powracają na wybrzeża Phuket i Phangnga.

Zobacz także

- To dla nas bardzo dobry znak, ponieważ wiele obszarów do składania jaj zostało zniszczonych przez ludzi. Żółwie często są zabijane przez sprzęt połowowy i plażowiczów - tłumaczy Kongkiat Kittiwatanawong, dyrektor Phuket Marine Biological Center.

żółw
fot. vnexplorer.net

Żółwie skórzaste to największe na świecie żółwie morskie. Są uważane za zagrożone w Tajlandii i wymienione na liście gatunków zagrożonych wyginięciem na całym świecie przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Zobacz także

Pod koniec marca 2020 pracownicy parku narodowego w południowej prowincji Phangnga, graniczącej z Morzem Andamańskim, znaleźli 84 pisklęta żółwi skórzastych po dwóch miesiącach monitorowania jaj.

Pandemia wpłynęła także na sytuację żółwi szylkretowych w Brazylii. Z powodu kwarantanny tegoroczny wylęg zagrożonych żółwi w Brazylii odbył się niemal bez świadków. Jak podaje The Guardian, w momencie ich wykluwania się na plaży przebywali jedynie lokalni urzędnicy. Jednym z nich był sekretarz środowiska stanu Pernambuco, Roberto Couto. "To było naprawdę piękne. Mogłem zobaczyć moment, kiedy wychodzą z jaj i obserwować ich marsz przez plażę" - powiedział.   

Plaża opustoszała w czasie pandemii. Wykluło się na niej 100 zagrożonych wyginięciem żółwi 

Na plaży wykluło się dokładnie 97 żółwi. Nagranie z kierującymi się w stronę wody żółwikami zostało udostępnione w mediach społecznościowych i spotkało się z bardzo pozytywną reakcją internautów.

"W tak trudnym dla całego świata okresie taki obraz budzi nadzieję. To znak, że natura budzi się do życia" - napisał jeden z komentujących.   

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające plaże w Karolinie Północnej w USA. Na materiale widzimy stosy muszli wypełniających brzeg plaży. W normalnych warunkach taki widok jest niemożliwy, bo większość muszli zabierana jest przez turystów.

RadioZET.pl/ Reuters/ The Guardian

C