Obserwuj w Google News

Na Marsie znaleziono krater przypominający granice Polski. Mamy zdjęcie

2 min. czytania
25.02.2021 19:08
Zareaguj Reakcja

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała fotografię powierzchni Marsa, która szybko uruchomiła wyobraźnię internautów. Na wspomnianym zdjęciu widać bowiem dziurę, która w ocenie wielu osób przypomina granice Polski. Szerokość obiektu mierzy od 100 do 180 metrów.

Dziura na Marsie w kształcie Polski
fot. HANDOUT /AFP /East News

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter znalazła na powierzchni Marsa krater przypominający granice Polski. Naukowcy nie mają jeszcze pewności, czy jest to zwykły krater, czy też dowód na istnienie lawowych tuneli. Gdyby udało się potwierdzić, że sfotografowana dziura jest wulkaniczną jaskinią, oznaczałoby to znaczący postęp w kontekście budowy w przyszłości ludzkich kolonii na Czerwonej Planecie.

Sonda MRO weszła na orbitę Marsa w 2006 roku i od tamtego czasu regularnie dostarcza na Ziemię fotografie powierzchni planety. Zdjęcie tajemniczej dziury przypominającej granice Polski zostało wykonane w styczniu 2021 roku. Po odpowiedniej obróbce krater nabrał interesujących kształtów, rozbudzając tym samym wyobraźnię internautów.

Dziura na Marsie ma kształt Polski. Niesamowite odkrycie NASA

Szerokość obiektu mierzy od 100 do 180 metrów. Jak pisze portal Spider's Web, na górnej części zdjęcia widzimy nawet zarys Mierzei Helskiej.

NASA
fot. NASA

NASA opublikowała w poniedziałek pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance, który osiadł na powierzchni Czerwonej Planety cztery dni temu. Na Ziemię dotarły także pierwsze nagrania dźwiękowe z Marsa.

Redakcja poleca

Nieco ponad trzyminutowy film ukazuje obrazy z kilku kamer, umieszczonych w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa. Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga, znajdująca się pod Perseverancem, ukazuje zbliżającą się marsjańską powierzchnię, a dwa inne ujęcia pokazują łazika, zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na ziemi.

"To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie" - powiedział na konferencji prasowej Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych, w którym zbudowano łazik. "To naprawdę fantastyczne". - dodał, nie ukrywając emocji.

RadioZET.pl/ NASA/ Spider's Web/ PAP