Zamknij

Koale mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

18.06.2021 08:55
koale zagrożone wyginięciem
fot. Shutterstock

Koale, które żyją na wschodnim wybrzeżu Australii, mogą zostać wpisane na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem - ostrzegła w piątek australijska minister środowiska Sussan Ley.

Koale, które większość życia spędzają na eukaliptusach, już mają status gatunku narażonego, ponieważ ich liczba spada przez wylesianie, postępującą urbanizację oraz infekcje. Ponadto w pożarach lasów, które spustoszyły Australię na przełomie 2019 i 2020 r., zginęło 30 proc. populacji tych zwierząt.

Naukowcy ostrzegają, że australijski ssak może całkowicie wyginąć w stanie Nowa Południowa Walia do 2050 r. W związku z tym szefowa resortu środowiska wystąpić do krajowego Komitetu Naukowego Gatunków Zagrożonych o oznaczenie tych zwierząt jako gatunku zagrożonego.

Koale mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

"Chcielibyśmy, żeby populacja koali się odrodziła i dlatego inwestujemy 24 mln dolarów australijskich (18 milionów dolarów - PAP) w odbudowę ich siedlisk, badania nad chorobami, mapowanie populacji oraz wsparcie weterynaryjne" - powiedziała.

Reuters podał, że aktywistów, walczących o ochronę zwierząt żyjących na wolności, cieszą te działania rządu, ale zarazem zauważają, że powinny były zostać podjęte wcześniej.

"Gdyby ustanowiono niezależną komisję w 2012 r., kiedy koale ze wschodniego wybrzeża trafiły na listę gatunków narażonych, można by było uniknąć tego dnia. Nie zrobiliśmy tego jednak, tylko postępowaliśmy tak jak zawsze" - powiedział starszy menedżer WWF Australia Stuart Blanch.

RadioZET.pl/ PAP

C