Zamknij

W USA testują szczepionkę na koronawirusa. Badania potrwają wiele miesięcy

16.03.2020 22:25
Koronawirus
fot. AP /Associated Press /East News

Pierwszy uczestnik testów klinicznych szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi otrzymał w poniedziałek eksperymentalną dawkę – poinformował przedstawiciel rządu amerykańskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Testy, które odbywają się w Waszyngtońskim Instytucie Badań nad Zdrowiem w Seattle, są finansowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia. Urzędnik, który ujawnił plany przetestowania pierwszego uczestnika, powiedział o tym anonimowo, gdyż informacji tej początkowo nie ogłaszano publicznie.

Zobacz także

Przedstawiciele władz służby zdrowia twierdzą, że pełna weryfikacja potencjalnej szczepionki potrwa od roku do 18 miesięcy. Testy rozpoczną się na 45 młodych, zdrowych ochotnikach, przy czym stosowane będą różne dawki. Zastrzyki są wspólnie rozwijane przez Ministerstwo Zdrowia i firmę Moderna.

Nie ma ryzyka, że uczestnicy zarażą się poprzez zastrzyki, gdyż szczepionka nie zawiera wirusa. Celem jest jedynie sprawdzenie, czy nie pojawiają się niepokojące skutki uboczne, dopiero potem jest możliwe rozpoczęcie szerszych testów.

EN_01420143_1515
fot. AP/Associated Press/East News

Kilkanaście grup badaczy na świecie usiłuje obecnie jak najszybciej stworzyć szczepionkę przeciw Covid-19. Co istotne, rozwijają różne typy szczepionek. Niektórzy próbują nawet stworzyć szczepionkę tymczasową, która chroniłaby człowieka przez miesiąc albo dwa, do czasu powstania długotrwałej szczepionki.

Testy także Chinach i Korei Południowej

Inovio Pharmaceuticals planuje w przyszłym miesiącu rozpocząć wstępne testy swojej szczepionki na kilkudziesięciu ochotnikach w Uniwersytecie Pensylwanii oraz ośrodku szczepień w Kansas City w stanie Missouri, po czym podobne badanie rozpocznie się w Chinach i Korei Południowej.

EN_01420143_1514
fot. AP/Associated Press/East News

Nawet jeśli wstępne testy pójdą dobrze, „potrzeba roku do półtora”, zanim którakolwiek szczepionka będzie gotowa do szerokiego zastosowania – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci.

Zobacz także

Byłoby to i tak rekordowe tempo, gdyż dodatkowe badania z udziałem tysięcy ludzi – konieczne, by stwierdzić, czy szczepionka rzeczywiście chroni i nie szkodzi – muszą potrwać. Producenci wiedzą jednak, że przestraszonym ludziom trudno czekać.

Trump zabiega o szybką pracę nad szczepionką

Mówił w ostatnich dniach, że prace „postępują bardzo szybko” i ma nadzieję, że szczepionka będzie gotowa „stosunkowo niedługo”.

Zobacz także

Obecnie nie ma lekarstwa, którego skuteczność byłaby dowiedziona. Naukowcy w Chinach testują przeciwko koronawirusowi mieszankę leków na HIV, jak również eksperymentalny lek o nazwie remdesivir, nad którym pracowano podczas walki z Ebolą. Także Centrum Medyczne Uniwersytetu Nebraski zaczęło testować remdesivir na niektórych Amerykanach, u których wykryto Covid-19 po ewakuacji ze statku w Japonii.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT

U większości osób nowy koronawirus powoduje tylko łagodne lub dość łagodne objawy, takie jak gorączka czy kaszel. Jednak u niektórych, szczególnie starszych lub mających inne problemy zdrowotne, może powodować poważniejsze dolegliwości, w tym zapalenie płuc.

Do tej pory na całym świecie zachorowało ponad 162 tys. osób, a ponad 6 tys. zmarło.

RadioZET.pl/PAP/Time/AP