Oceń
Mars utracił większość wody jaką posiadał, ale nadal jest jej tam całkiem sporo. Wiadomo jednak, że nie znajduje się już ona na powierzchni planety i najprawdopodobniej nie występuje w stanie ciekłym. Najnowsze badania wskazują, że przez pierwsze pół miliarda lat historii Marsa, znajdowały się tam olbrzymie ilości wody w stanie ciekłym.
Obecnie wiemy, że woda na Marsie znajduje się wyłącznie w postaci lodowej na czapach polarnych bieguna południowego i północnego. Nie jest jednak wykluczone, że woda w stanie ciekłym może nadal znajdować się pod powierzchnią planety. W dalszych badaniach ma pomóc wysłany na Czerwoną Planetę łazik Perseverance, którego lądowanie zaplanowano na 18 lutego 2021 roku.
Megapowodzie na Marsie. Na Czerwonej Planecie istniało życie?
Intensywne badania na Marsie prowadzi już jednak łazik Curiosity. Za pomocą danych sedymentologicznych zebranych przez urządzenie udało się ustalić, że w odległej przeszłości na planecie występowały megapowodzie. Dane wskazują, że występowały one ok. 4 miliardów lat temu.
Wyniki nowych badań zostały opisane w magazynie "Nature". Naukowcy informują o osadzie, który pozostał po wielkich powodziach w okolicach krateru Gale. Powodzie miały być wywołane uderzeniem dużego meteorytu, który doprowadził do stopienia się pokrywy lodowej.
Topnienie marsjańskich lodowców uwolniło metan i dwutlenek węgla, które wraz z parą wodną stworzyły ciepły i wilgotny klimat. To z kolei doprowadziło do potężnych opadów deszczu i powodzi.
Geologia Marsa jest zamrożona w czasie. Na planecie od 4 miliardów lat nie doszło do większych zmian. Dzięki temu naukowcy mogą ustalić procesy, które wpłynęły na kształtowanie się Marsa w przeszłości.
ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze zdjęcia powierzchni Marsa w historii. Panorama ma 1,8 mld pikseli
RadioZET.pl/ Nature/ Scientific Reports/ Tech.wp.pl/ David Weintraub "Mars. W poszukiwaniu życia"
Oceń artykuł