Naukowcy: Najstarszy neandertalczyk w regionie żył na terenie Polski
Przełomowe ustalenia naukowców na łamach branżowego „Scientific Reports”. Najnowsze badania dowodzą, że w Polsce znajdują się najstarsze szczątki neandertalczyków w Europie Środkowej.

Szczątki neandertalczyków w regionie odkryto w 2008 roku w jaskini Stajnia (wieś Mirów w woj. śląskim). Wewnątrz znajdowały się również narzędzia używane przez poprzedników homo sapiens.
Były to pierwsze szczątki ewolucyjnych krewniaków, jakie odkryto na terenie Polski. Po kilku latach na kolejne kości neandertalczyków natrafiono w Jaskini Ciemnej (Małopolska).
Szczątki neandertalczyka z Polski. Starsze niż zakładano wcześniej
Szczątki z jaskini Stajnia datowano pierwotnie na ok. 52-42 tys. lat. Z najnowszych badań wynika jednak, że ludzie ci żyli znacznie wcześniej. Zespół przeprowadził m.in. analizę genetyczną neandertalskiego zęba trzonowego, badając tzw. mitochondrialne DNA. Wynika z niego, że neandertalczycy z jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z populacją z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej.
Pracownia neandertalczyków odkryta na Śląsku. Ma 60 tysięcy latJak piszą naukowcy, świadczy to o mobilności neandertalczyków. Jego wiek oszacowano na ok. 116 tys. lat.
Badania prowadzili naukowcy z międzynarodowego zespołu, w tym z polskich ośrodków: z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.
W Małopolsce znaleziono szczątki neandertalskiego dziecka sprzed ponad 100 tys. latRadioZET.pl/PAP