Zamknij

Starlinki nad Polską 19 sierpnia. Na niebie zobaczymy kosmiczny pociąg

19.08.2022 10:41

Wypuszczone na orbitę okołoziemską sztuczne satelity Starlink mogą być w piątek 19 sierpnia widoczne na niebie nad Polską. O której godzinie wypatrzymy ciągnący się na niebie sznur satelitów Elona Muska?

Starlinki nad Polską 19 sierpnia
fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne

Starlinki nad Polską mogą być widoczne w piątek 19 sierpnia po zmroku. Warunkiem do zobaczenia tzw. kosmicznego pociągu satelitów będzie bezchmurne niebo.

Facebookowy serwis Nocne Niebo informuje, że najbliższy przelot Starlinków (misja G4-27) nad naszym państwem odbędzie się z zachodu na wschód. Ze względu na niski przelot, kosmiczny pociąg SpaceX najlepiej będzie widoczny w południowozachodniej części nieboskłonu.

Starlinki 19 sierpnia. O której godzinie przelot nad Polską?

Starlinki wyniesie na orbitę rakieta Falcon 9. Sznur mknących satelitów jest kolejną odsłoną kosmicznej działalności Elona Muska i jego firmy SpaceX. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Przelot starlinków nad Polską przewiduje się na godzinę 21:46. Dwadzieścia minut wcześniej zaplanowano wyniesienie satelitów z kompleksu na Florydzie w USA.

Satelity tworzące biały sznur, swoisty kosmiczny "pociąg" na niebie, mają być widoczne również w kolejnych dniach (do niedzieli 21 sierpnia), jednak z czasem będzie się zwiększał odstęp między nimi, co oznacza "osłabnięcie" efektu widzianego z Ziemi.

Kolejne wysłanie satelitów na orbitę jest 56. misją Starlink Group 4-27. Rakieta Falcon 9 wyniesie nad Ziemię kolejnych 50 obiektów.

loader

RadioZET.pl/Nocne niebo Facebook