Zamknij

Rakieta Starship eksplodowała chwilę po lądowaniu w Teksasie

04.03.2021 10:34
starship rakieta
fot. NASA Space flight

Starship eksplodował w Teksasie chwilę po ogłoszeniu przez SpaceX sukcesu w procedurze lądowania. Dwa poprzednie bezzałogowe loty testowe prototypu rakiety także zakończyły się wybuchem. "Starship 10 wylądował w jednym kawałku" - uspokajał Elon Musk.

Starship wylądował pionowo na powierzchni ziemi, co uznano za sukces, jednak w chwilę później doszło do tak silnej eksplozji, że rakieta została znowu wyrzucona w powietrze, po czym w płomieniach runęła na ziemię.

Eksplozja miała miejsce w zaledwie kilka minut po ogłoszeniu sukcesu przez SpaceX. Pełnowymiarowy prototyp statku kosmicznego, który według właściciela i dyrektora generalnego firmy SpaceX Elona Muska ma polecieć na Marsa, wzbił się w górę na ok. 10 km, wykonał obrót, a następnie opuszczał się nad Zatoką Meksykańską. Wyglądało na to, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Starship eksplodował w Teksasie. Rakieta SpaceX wybuchła kilka chwil po lądowaniu

"Lśniący statek w kształcie pocisku pozostał tym razem nienaruszony podczas lądowania, co skłoniło komentatora SpaceX Johna Inspruckera, zanim jeszcze zakończyła się transmisja internetowa z lądowania, do ogłoszenia sukcesu i stwierdzenia: +do trzech razy sztuka" – relacjonuje AP dodając, że właśnie wtedy pojazd kosmiczny eksplodował.

SpaceX nie wyjaśnił, co było przyczyną wybuchu. W swych publikacjach na Twitterze Musk starał się wskazywać na dobrą stronę eksperymentu. "Starship 10 wylądował w jednym kawałku!" - podkreślił.

"Pewnego dnia prawdziwą miarą sukcesu będzie to, że loty statkiem kosmicznym będą czymś na porządku dziennym" – dodał Musk, który planuje wysyłanie ludzi na Księżyc i Marsa. SpaceX zbudował dotąd ponad 10 prototypów rakiety Starship.

Ostatnie dwa prototypy osiągnęły podobną wysokość w grudniu minionego roku i w lutym, ale podczas lądowania eksplodowały. Każdy z trzech ostatnich lotów testowych trwał 6 i pół minuty.

RadioZET.pl/ PAP/ Associated press/ SpaceX