Zamknij

8 tys. domów bez prądu, kule gradu jak piłki do ping-ponga. Bilans pogody

08.06.2020 09:26
Pogoda
fot. Shutterstock/Facebook/Format 3A

Ubiegłej doby odnotowaliśmy ponad 2 tys. zdarzeń, z czego związanych z pogodą - 1038. Wiatr uszkodził 98 budynków mieszkalnych i 33 budynki gospodarcze - powiedział rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej ostatniej doby strażacy odnotowali 2013 zdarzeń, z czego 1038 było związanych z pogodą. Wskazał przy tym, że najwięcej zjawisk wystąpiło na podkarpaciu - 263, Mazowszu - 175 i na śląsku 172.

Silny wiatr uszkodził 98 budynków mieszkalnych i 33 budynki gospodarcze

- poinformował, dodając też, że wz. z pogodą dwie osoby zostały poszkodowane. "W Zarębicach w pow. częstochowskim fragment uszkodzonego dachu spowodował u jednej osoby obrażenia nóg. W poważnym stanie została odwieziona do szpitala" - podkreślił.

W miejscowości Jurków w powiecie brzeskim w Małopolsce w wyniku wyładowania atmosferycznego zapaliła się elewacja budynku i osoba, która tam przebywała w wyniku silnych emocji zasłabła. Strażacy udzielili jej kwalifikowanej pomocy. Została przetransportowana do szpitala

- podał. Przekazał również, że w działaniach brało udział ponad 6 tys. strażaków i ponad 1,2 tys. pojazdów. - Strażacy w zdarzeniach związanych z pogodą głównie usuwali wiatrołomy czyli powalone drzewa, nadłamane konary, wypompowywali wodę i zabezpieczali dachy budynków - dodał.

Burze i wiatry na Polską

A jak wyglądała sytuacja w poszczególnych województwach? Przykładowo na Śląsku strażacy interweniowali 172 razy. Uszkodzonych zostało 21 domów, głównie w rejonie Bielska-Białej i Częstochowy. Jedna osoba ze złamaniami trafiła do szpitala.

Zobacz także

Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim najgwałtowniejsze były w powiatach piskim i gołdapskim, gdzie strażacy wyjeżdżali do 25 akcji. Ponieważ najgwałtowniejsza burze przechodziły przez Warmię i Mazury nocą i żeglarze przeczekali je bezpiecznie w portach, MOPR nie odnotował żadnych próśb o pomoc.

Natomiast aż 263 razy do usuwania skutków burz wyjeżdżali strażacy z woj. podkarpackiego. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody i usuwania połamanych konarów i drzew. - W 67 przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachowe oraz elementy budynków gospodarczych i mieszkalnych – wyliczył rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

RCB: ponad 8 tys. domów bez prądu

Ponad 8 tysięcy gospodarstw pozbawionych jest dostaw prądu - poinformował w poniedziałek rano zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Wicedyrektor RCB podał na Twitterze, że zgodnie ze stanem na godz. 6 prądu nie ma 8 233 odbiorców, z czego 5,6 tys. na Mazowszu, 850 na Warmii i Mazurach, a 701 na Podlasiu. "Naprawy trwają" - zapewnił.

Wskutek burz, ulewy i silnego wiatru w niedzielę strażacy interweniowali ponad tysiąckrotnie. Wiatr uszkodził niemal sto budynków mieszkalnych. Do akcji wyjeżdżało 6 tysięcy ratowników.

Niedziela w wielu miejscach w kraju upłynęła także pod znakiem silnych opadów gradu. Którego kule miały niekiedy rozmiary piłek do ping-ponga. Sporo zdjęć dokumentujących to zjawisko atmosferyczne można znaleźć w mediach społecznościowych:

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook