Zamknij

9 polskich miast z rekordem temperatury. Takich upałów jeszcze nie było

Michał Tomaszkiewicz
01.07.2022 10:47
mapka z rekordami temperatur w polskich miastach
fot. GERARD/REPORTER, IMGW

Fala upałów przelewająca się przez Polskę jest jedną z największych w historii. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że w 9 polskich miastach padły rekordy gorąca. Wcześniej IMGW przekazał Radiu ZET, że czerwiec 2022 był o 1,4 stopnia gorętszy, niż średnia z ostatnich 30 lat.

Pogoda w Polsce staje się coraz bardziej ekstremalna. To efekt zmian klimatycznych i podwyższania się średnich temperatur, co jest odczuwane na całym świecie. Prof. Szymon Malinowski, szef zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, stwierdził nawet, że z powodu rosnących upałów trzeba będzie zacząć myśleć o czasowych ewakuacjach z dotkniętych gorącem obszarów.

- W Polsce panuje tak duża susza, że żeby zniwelować jej skutki, deszcz musiałby padać non stop przez dwa miesiące – przekazał reporterowi Radia ZET Michałowi Dzienyńskiemu zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. To problem, który jest coraz bardziej odczuwany przez Polaków. Z danych IMGW wynika, że w 9 polskich miastach tak gorąco w czerwcu 2022 jeszcze nie było.

Rekord gorąca w 9 polskich miastach. Upalny czerwiec

Wysokie temperatury trapiły w czerwcu całą Europę. Z danych podanych przez BBC wynika, że rekordowe upały nawiedziły między innymi Słowację i Chorwację. 32,5 stopnia Celsjusza odnotowano w Banak w Norwegii, co jest najwyższą wartością w historii za kołem podbiegunowym w Europie.

W Tunezji w Afryce Północnej termometry pokazały 48,7 stopni Celsjusza. W wielu krajach w czerwcu temperatura wzrosła z miesiąca na miesiąc nawet o 20 stopni Celsjusza.

Upał dał się mocno we znaki także w Polsce. Z prognoz wynika, że temperatura będzie wynosić nawet 37 stopni Celsjusza. IMGW na podstawie danych za czerwie 2022 stwierdził, że tak gorąco jeszcze w wielu miejscach Polski nie było.

Rekordy temperatury w czerwcu padły w Kozienicach, Włodawie, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Lesku, Nowym Sączu i Sandomierzu. Lipiec zaczyna się podobnie gorąco: IMGW wydał najwyższe, czerwone alerty dla 5 województw.

Temperatury mają sięgnąć nawet 37 stopni Celsjusza. Alert RCB ostrzega przed możliwymi gwałtownymi burzami, a synoptycy w prognozach zawarli informacje o potencjalnym pojawieniu się trąb powietrznych.

RadioZET.pl/IMGW/BBC

C