Zamknij

Afrykańskie upały w Polsce. Termometry wskażą ponad 30 stopni

03.06.2019 13:04
Afrykańskie upały w Polsce. Termometry wskażą ponad 30 stopni
fot. Maciej Kosycarz / KFP / REPORTER

Pogoda na początku czerwca sprzyja letniemu wypoczynkowi. IMGW ostrzega przed upałami w woj. lubuskim i w zachodniej części woj. wielkopolskiego. Termometry mogą pokazać tam do 31 st.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez wyż znajdujący się na pograniczu Rosji, Białorusi i krajów nadbałtyckich. Na zachodzie kraju zaznacza się zatoka niżowa z postępującym frontem chłodnym i linią zbieżności. Napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami dla woj. lubuskiego i zachodniej części woj. wielkopolskiego.

Temperatura maksymalna w dzień może wynieść tam od 29 st. do 31 st. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 st. do 18 st. - wynika z prognoz IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby pomimo letniej aury, nie zapominać o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. W niedzielę w Polsce utopiło się aż sześć osób. 

Pogoda we wtorek, 4 czerwca 

We wtorek na Mazurach, Kujawach i północy Mazowsza zachmurzenie małe i umiarkowane. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami, zwłaszcza na południowym wschodzie oraz na Pomorzu Zachodnim, burze, możliwy grad. W czasie burz prognozowane opady do 20 mm.

Temperatura maksymalna od 24°C na południowym wschodzie, około 27°C w centrum, do 31°C na krańcach zachodnich; chłodniej na wybrzeżu i Podhalu: od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

RadioZET.pl/PAP/IMGW