Zamknij

Nadciągają burze z gradem. Mieszkańcy trzech województw dostają SMS-y z alertami

04.07.2022 11:58
Alert RCB dla województw na północy Polski 4 lipca
fot. SEBASTIAN CZOPIK/REPORTER/Gov.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło w poniedziałek 4 lipca alert przed burzami z deszczem oraz możliwymi opadami gradu. Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców trzech województw na północy Polski.

Alert RCB przed burzami z gradem na północy Polski. Ostrzeżenia otrzymują mieszkańcy trzech województw. Alerty związane są z nagłą zmianą pogody po fali upałów.

Burze prognozowane są w poniedziałek 4 lipca w części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Alert RCB przed burzami z gradem. Mieszkańcy 3 województw dostają powiadomienia

"Uwaga! Dziś (04.07) prognozowane lokalne burze z gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" – czytamy w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y o tej treści otrzymują mieszkańcy wspomnianych województw.

Alert RCB pokrywa się z ostrzeżeniami przed burzami z gradem wydanymi wcześniej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na wskazanym obszarze może spaść od 15 mm do 20 mm deszczu, a w trakcie burz wiatr ma osiągać w porywach do 85 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

Jest to alert IMGW pierwszego stopnia, który oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

RCB przypomina mieszkańcom zagrożonych regionów, by na czas burzy usunęli z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz przeparkowali pojazdy w bezpieczne miejsca. W domach należy zamknąć drzwi i okna, a jeśli w nich nie jesteśmy w czasie burzy, to radzi się jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Radzi się unikać zatrzymywania pod drzewami. Warto przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii i być przygotowanym na przerwy w dostawach prądu - wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

RadioZET.pl/Gov.pl/Meteo.imgw.pl

C