Zamknij

Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem. "Zabezpiecz dobytek"

30.07.2022 09:13

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert przed ulewnymi deszczami i silnym wiatrem w centralnej oraz południowej części Polski. Ostrzeżenia w sobotę 30 lipca otrzymują mieszkańcy ośmiu województw.

Alert RCB 30 lipca
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, screen Gov.pl

Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem został wydany 30 lipca dla ośmiu województw w Polsce. Prognozowane są opady deszczu, których suma w ciągu doby może wynieść od 50 do nawet 90 mm.

Mieszkańcy otrzymują alert o następującej treści: "Uwaga! dziś i jutro (30/31.07) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz dobytek". 

Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem. Mieszkańcy dostają SMS-y

Alert RCB przesłano do odbiorców na terenie woj.: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i części woj.: łódzkiego, opolskiego i wielkopolskiego. W przypadku trzech ostatnich wyszczególniono następujące powiaty:

  • łódzkie – powiaty: sieradzki, wieluński, wieruszowski,  bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, poddębicki, radomszczański, zduńskowolski i zgierski,
  • opolskie – powiaty:  głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, oleski, Opole, opolski, prudnicki i strzelecki,
  • wielkopolskie – powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński, kolski.

Opadom deszczu  w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim i małopolskim mogą towarzyszyć burze z gradem i porywami wiatru do 75 km/h.

alert rcb 309 lipca
fot. screen Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/Twitter.com

RCB przypomina, by w razie zagrożenia podtopieniem słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji. Warto przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, zadbać o naładowany wcześniej telefon, przestawić samochód w niezagrożone miejsca, a z parapetów i podwórek usunąć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Jeśli nie jesteśmy w domu, to należy jak najszybciej znaleźć schronienie i nie zatrzymywać się pod drzewami. Warto zabezpieczyć zwierzęta, przygotować oświetlenie zastępcze i uważać w trakcie jazdy samochodem na łamiące się gałęzie, konary i całe drzewa.

RadioZET.pl/Gov.pl