Zamknij

Alerty przed siarczystym mrozem. Termometry pokażą nawet minus 20 stopni

PAP
25.12.2021 15:30
Ostrzeżenia IMGW przed śniegiem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Mróz lokalnie nawet do minus 20 stopni Celsjusza - ostrzegają synoptycy IMGW. Ostrzeżenia przed niskimi temperaturami w święta wydano dla ośmiu województwach.

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podało najnowszą prognozę pogody na pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Według prognozy przygotowanej dla PAP przez Ewę Łapińską z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę do zachodu słońca nad przeważającym obszarem kraju niebo będzie bezchmurne lub z niewielkim zachmurzeniem.

- Na północnych krańcach Polski przewidujemy zachmurzenie duże z przejaśnieniami i przelotne opady śniegu. Także na krańcach południowych zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami śniegu. Między tymi strefami, czyli szeroko rozumianym centrum będzie pogodnie, wręcz słonecznie i bez opadów. Jeżeli chodzi o temperatury, to obecnie w Gorzowie jest minus 7 stopni, od minus 4 do minus 5 w centrum, do plus jednego stopnia nad morzem i z każdą godziną będzie coraz chłodniej - powiedziała Ewa Łapińska.

Alerty IMGW przed silnym mrozem. Nawet do minus 20 stopni

IMGW wydało również w sobotę ostrzeżenia przed niskimi temperaturami. Na terenie całego woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i części woj. małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego obowiązują 25 oraz 26 grudnia alerty I stopnia przed silnym mrozem. Poza niskimi temperaturami do minus 20 stopni synoptycy ostrzegają także przed wiatrem o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h. Powiewy mogą jeszcze obniżyć temperaturę odczuwalną.

W nocy na krańcach północnych i południowych kraju będą utrzymywały się przelotne opady śniegu. Będzie mroźnie. W strefie obejmującej południe województwa zachodniopomorskiego, północne rejony lubuskiego i wielkopolskiego oraz część Kaszub, temperatura może spaść do minus 18-20 stopni Celsjusza. 

Około minus 20 stopni należy spodziewać się w rejonach podgórskich. W centrum Polski termometry wskażą od minus 10 do minus 13, na Suwalszczyźnie minus 7-8 stopni, a nad samym morzem minus 4 stopnie Celsjusza. Wiał będzie słaby wiatr z kierunków zachodnich. 

RadioZET.pl/PAP - Marek Szczepanik

C