Zamknij

Alerty IMGW w sześciu województwach. Takich ostrzeżeń nie było od miesięcy

Dominik Gołdyn
26.09.2022 21:54

Pogoda za oknem staje się coraz bardziej jesienna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają w poniedziałek przed gęstą mgłą, która nocą może wystąpić w sześciu województwach. W niektórych miejscach widzialność może wynieść od 100 do 200 metrów.

Mgła
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą. Alerty pogodowe będą obowiązywać od godziny 23 w poniedziałek do godziny 10 we wtorek (27 września) w województwach:

  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • małopolskim,
  • śląskim,
  • świętokrzyskim,
  • w południowej części województwa mazowieckiego.

Na wskazanym obszarze synoptycy prognozują miejscami gęste mgły, w których zasięgu widzialność okresami może wynosić od 100 do 200 metrów. Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pogoda gwałtownie się zmieni

Jak przekazała Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz IMGW, w ciągu najbliższych kilku dni należy spodziewać się pogody w "kratkę". Typowo jesiennie, a słoneczne chwile będą przeplatały się z opadami deszczu. Głównie na zachodzie odczuwalny będzie spadek temperatury.

Lokalnie występować będą również burze. Pod koniec tygodnia synoptycy spodziewają się silniejszego wiatru. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 11 do 18 stopni Celsjusza.

loader

RadioZET.pl/IMGW/PAP