Atak zimy i śnieg we Francji doprowadził do chaosu. Jedna osoba nie żyje
  • EN_01402587_1557
  • EN_01402587_0136
  • EJW79SOWkAIVBTQ
  • 5 Zobacz
fot. SYLVAIN THIZY/AFP/East News

Atak zimy doprowadził do chaosu we Francji. Podczas śnieżycy zginęła jedna osoba

15.11.2019 12:19
Atak zimy i śnieg we Francji doprowadził do chaosu. Jedna osoba nie żyje
  • EN_01402587_1557
  • EN_01402587_0136
  • EJW79SOWkAIVBTQ
  • 5 Zobacz
fot. SYLVAIN THIZY/AFP/East News

Tyle śniegu dawno tam nie było. Śnieżyce spowodowały w południowej i południowo-wschodniej Francji prawdziwy chaos komunikacyjny. W piątek rano ok. 320 tys. gospodarstw domowych było pozbawionych prądu. Niestety służby poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej. Zginął mężczyzna przywalony drzewem.

– Jest dużo śniegu. Warunki w nocy były trudne i ciężko przewidzieć, kiedy naprawimy szkody – powiedział stacji BFMTV dyrektor ds. komunikacji w firmie energetycznej Enedis, Robin Devogelaere. W czwartek wieczorem w departamencie Ardeche zostały uszkodzone dwie linie energetyczne. Pierwszy incydent miał miejsce w godzinach wieczornych w miejscowości Tournon-sur-Rhone. Z kolei w Saint-Julien-en-Saint-Alban kabel energetyczny spadł na dwadzieścia pięć domów. Mieszkańcy zostali ewakuowani przez strażaków i przewiezieni do ratusza, gdzie spędzili noc.

To wyjątkowa sytuacja, ponieważ opady śniegu są bardzo obfite i występują na małych obszarach, stąd też te poważne uszkodzenia linii energetycznych. Na linie energetyczne spadają drzewa i ciężkie gałęzie, które powodują zwarcia, a lepki śnieg okleja kable zasilające

– przekazał Devogelaere.

Pierwsza ofiara śnieżycy

W czwartek wieczorem w miejscowości Roche zginął 63-letni kierowca, który z pomocą kilku innych osób próbował usunąć z drogi powalone drzewo. W tym czasie pod ciężarem śniegu spadło na nich drugie drzewo. W Bourgoin-Jallieu hospitalizowano 27-letniego rannego mężczyznę.

W departamencie Isere ruch kolejowy został przerwany na trzech odcinkach w kierunku Grenoble i zostanie prawdopodobnie udrożniony najwcześniej w piątek po południu. W okolicy Grenoble panuje chaos na drogach. Kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych tkwią w kilometrowych korkach.

Śnieg we Francji nie przestanie padać

Według stacji telewizyjnej La Chaine meteo śnieg padał przez całą noc w regionie Owernia-Rodan-Alpy, ale mniej obficie. Synoptycy zapowiadają dalsze opady w ciągu dnia.

Równina lyońska pokryta została warstwą śniegu o grubości 2-5 cm. Kilkanaście centymetrów białego puchu spadło również w Saint-Exupery w departamencie Żyronda (fr. Gironde) na południowym zachodzie i w departamencie Ain na środkowym wschodzie, natomiast do 20-30 cm w departamentach Isere, Loara, Rodan, Ardeche i Drome. W innych obszarach Francji, w tym w Paryżu, padają obfite deszcze.

ZOBACZ TEŻ: Zima zaatakowała na południu Polski. „Mamy pierwszy śnieg tej jesieni”