Zamknij

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed burzami

29.08.2019 23:44
Burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenie również przed upałami
fot. Josef Gabrhel/Shutterstock (ilustracyjne)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek wieczorem ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami w siedmiu województwach. Prognozuje również możliwość pojawienia się ulewnego deszczu z burzami w sześciu województwach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami wydano dla województw lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz północnych części województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Temperatura maksymalna przejściowo w piątek ma osiągnąć od 29 do 33 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 19 stopni Celsjusza.

Zobacz także

Alert drugiego stopnia jest ogłaszany, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW wydało również alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem, który obowiązuje w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim i opolskim. Mogą tam wystąpić burze, opady deszczu miejscami mogą wynieść 20-35 mm, a porywy wiatru do 90 km/h. W niektórych miejscach możliwy jest grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Zobacz także

Co robić podczas upałów?

W upały powinno się ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP