Zamknij

Świstak Phil już wie. Słynny gryzoń przewidział, kiedy przyjdzie wiosna

02.02.2020 20:30
Świstak Phil 2020
fot. PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Świstak Phil wyszedł w niedzielę ze swojej norki w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii. Najsłynniejszy amerykański świstak nie zobaczył swojego cienia, a to oznacza, że wiosna w Stanach Zjednoczonych nadejdzie szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Na prognozę świstaka Phila czekały - jak zresztą co roku 2 lutego - tysiące ludzi niezrażonych niskimi temperaturami.

Świstak Phil przepowiedział nadejście wiosny

Po wyjściu z norki Phil - podobnie jak przed rokiem - nie zobaczył swojego cienia, co zwiastuje szybkie nadejście wiosny. To pierwszy raz w historii, gdy świstak prognozuje rychły koniec zimy dwa lata z rzędu.

Świstak Phil nie jest jednak nieomylny i wypominają mu to meteorolodzy. Phil przez ostatnie 10 lat mylił się aż sześciokrotnie. Jego opiekunowie podważają jednak te dane i zapewniają, że prognozy świstaka są niezawodne.

Amerykanie, którzy w niedzielę w napięciu oczekują wieczornego finału ligi futbolu amerykańskiego Superbowl, cieszą się z prognozy Phila. W tym roku zima ich jednak oszczędza. W wielu miejscach na wschodnim wybrzeżu miniony styczeń był jednym z najcieplejszym w historii.

mid-epa08187947_2
fot. PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Co ma świstak Phil do pogody?

Legenda, podobno rodem z Niemiec, mówi, że jeśli świstak zobaczy swój cień w święto Matki Boskiej Gromnicznej, czyli 2 lutego, czeka nas jeszcze długa zima, jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna.

Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.

mid-epa08187937
fot. PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Świstak Tymko III też prognozuje

Zaledwie dzień wcześniej pogodę przepowiedział też Tymko III, mieszkaniec stacji biologicznej charkowskiego uniwersytetu im. Karazina we wschodniej Ukrainie. - Tymko jest zszokowany taką pogodą, wiosna przyjdzie za sześć tygodni – powiedziała w sobotę opiekunka świstaka, wykładowczyni Nadija Tokarska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP