Zamknij

"Ekstremalnie groźna pogoda". Niszczący wiatr, trąby powietrzne i burze

18.02.2022 17:04

Po zaledwie dobie względnego spokoju, czekają nas kolejne dni ekstremalnie groźnej pogody - ostrzegła Sieć Obserwatorów Burz. Niszczące porywy wiatru, silny sztorm, cofka, burze, a nawet trąby powietrzne mogą spowodować ogromne zniszczenia i wielodniowe przerwy w dostawach energii. Kolejne alerty pogodowe wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

ekstremalna pogoda
fot. TOMASZ GOLLA /AGENCJA SE /East News

Przed nami kolejne dni ekstremalnie groźnej pogody. "Piątkowy wieczór, noc z piątku na sobotę, oraz sobota ponownie będą dynamiczne i w wielu rejonach groźne" - poinformowała w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz, organizacja zajmująca się monitorowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych. Tym razem przestrzegła nie tylko przed niszczącymi porywami wiatru, ale także przed silnym sztormem, cofką, burzami, mogącymi generować trąby powietrzne.

"Najsilniejszy wiatr wystąpi w północnej części kraju. Sprawcą będzie kolejny w ostatnich dniach, dynamiczny niż o nazwie Zeynep (Eunice)" - napisali obserwatorzy. Dodając, że główne uderzenia spodziewane są w nocy oraz w sobotę przed południem. Wietrzna aura – z przerwami - utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia.

"Ekstremalnie groźna pogoda". Niszczący wiatr i trąby powietrzne

"W nocy z piątku na sobotę spodziewamy się linii silnego wiatru szkwałowego, który będzie przemieszczać się z zachodu na wschód' - zapowiedzieli obserwatorzy. W porywach ma on osiągać do 120 km/h. "Nie wykluczamy jednak kilku przypadków lokalnie jeszcze silniejszego wiatru, głównie w pasie od Ziemi Lubuskiej przez centralną i północną Wielkopolskę, po Kujawy i północne Mazowsze" - napisano na profilu Sieci Obserwatorów Burz.

Kolejna fala silnego wiatru nadciągnie w sobotę 19 lutego rano i potrwa do wczesnych godzin popołudniowych. "Szczególnie mocno wiać będzie wówczas w Sudetach, Tatrach oraz na wybrzeżu i na Kaszubach. Na otwartym Bałtyku sztorm do 12 stopni w skali Beauforta. Dodatkowo na wybrzeżu środkowym i wschodnim możliwa będzie silna cofka, szczególnie w pasie Kołobrzeg-Łeba" - przestrzegają obserwatorzy.

W nocy z piątku na sobotę i nad ranem prognozowane są burze. Zdaniem obserwatorów będą one miejscami bardzo aktywne elektrycznie, mogą też wygenerować trąby powietrzne.

"Zalecamy zachować szczególną ostrożność, odwołać wszelkie zbędne aktywności na zewnątrz, oraz przełożyć dalsze podróże na inny okres. Należy przygotować się na długotrwałe, nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu, oraz znaczne utrudnienia komunikacyjne" - podkreślają eksperci.

RadioZET.pl/ Luiza Łuniewska (PAP)/ RCB