Rekordowe upały w Europie Zachodniej. Ponad 40 stopni Celsjusza

25.07.2019 12:04
Upał
fot. East News

Kulminacja upałów we Francji, w Belgii i Niemczech. Nad Europą Zachodnią temperatury przekroczą dziś 40 stopni Celsjusza.

Upał daje się we znaki mieszkańcom na zachodzie Europy. „Deustche Welle” podało na swoim Twitterze o rekordowej temperaturze w Niemczech. Termometry pokazały dziś w Gelsenkirchen 40,5 stopnia Celsjusza – ostatni podobny wynik miał miejsce w Kitzigen w 2015 roku (40,3 st.).

Podobnych upałów nie odnotowano wcześniej w Belgii. W bazie wojskowej w Kleine-Brogel było 38,9 st. C, najwięcej w historii pomiarów bazy od… 1833 roku – podał królewski instytut meteorologiczny IRM.

Zobacz także

Mordercze upały trwają też we Francji. Agence France Presse pisze, że „w niektórych częściach Francji sytuacja może być dziś gorsza niż w 2003 r., kiedy to z powodu kanikuły zmarło 15 tys. osób”.

To pierwszy przypadek, kiedy taka fala upałów uderza w departamenty na północy naszego kraju z siedliskami, urbanistyką, ludźmi, nieprzystosowanymi do takich temperatur.

Agnes Buzyn, francuska minister zdrowia

Premier Francji wydał czerwony alert pogodowy, poprosił też, by „ze szczególną uwagą pomagać osobom samotnym w te dni”. Termometry pokażą dziś w Paryżu, Lille, Rouen, Dijon czy Strasburgu nawet 40,4 st. C. Do rekordu wciąż jednak daleko – przed rokiem nad Sekwaną odnotowano 46 st. – przypomina agencja AFP.

RadioZET.pl/PAP/AFP