Zamknij

Gdzie jest burza? IMGW wydaje ostrzeżenia dla siedmiu województw

14.05.2021 14:55
Mapa burzowa Polski
fot. www.ventusky.com

Gdzie jest burza? W piątek 14 maja IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw. Sprawdź, jak prezentuje się mapa burz.

Gdzie jest burza 14 maja? Mapa burzowa Polski opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że w piątek burze oraz burze z gradem pojawią się w siedmiu województwach. Burzom będą towarzyszyły opady deszczu - punktowo o natężeniu do 10 mm na 10 minut.

Gdzie jest burza? Alerty IMGW 

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wystosowano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, a także dla części województwa lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei alert przed samymi burzami obowiązuje w województwie podlaskim.

Na podanym terenie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady. W niektórych miejscach spadnie nawet 30 mm deszczu, a porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.

Jak poinformowało na Twitterze IMGW, burzom towarzyszą opady deszczu punktowo o natężeniu do 10 mm na 10 minut. "W ciągu najbliższych godzin przewiduje się dalszy rozwój aktywnych burz w linii od Podlasia przez Mazowsze po Małopolskę" - podano we wpisie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza? 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

RadioZET.pl/IMGW/PAP