Zamknij

Gdzie jest burza? Alert IMGW i Łowców Burz. Możliwe trąby powietrzne i grad

16.07.2020 12:07
Mapa pogody
fot. ventusky.com

Gdzie jest burza? W czwartek 16 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem. Łowcy Burz nie wykluczają możliwości pojawienia się trąb powietrznych. 

Burze z gradem wracają do Polski. Alerty pierwszego stopnia obowiązują na terenie większości kraju z wyjątkiem województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz północnej części województwa zachodniopomorskiego. Na pozostałym obszarze IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, a miejscami nawet do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Gdzie jest burza? Mapa burzowa online

Polscy Łowcy Burz ostrzegają - burzom mogą towarzyszyć również opady małego gradu oraz silniejsze, szkwałowe porywy wiatru. Możliwy będzie również pojedynczych lejków kondensacyjnych w postaci zalążków trąb powietrznych. Niewykluczony będzie również rozwój pojedynczej, krótkotrwałej trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej.

Zobacz także

Pierwsze burze mogą powstawać już w godzinach przedpołudniowych, a największa aktywność spodziewana jest w godzinach popołudniowych.

pogoda
fot. Pogodynka

Gdzie jest burza? Prognoza pogody na piątek 17 lipca 

W piątek 17 lipca burz będzie już mniej. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne będą rozwijać się głównie w północno-wschodniej i wschodniej oraz lokalnie południowej Polsce. W ich obrębie nadal należy liczyć się z silnym deszczem, do 20 mm. Rozwój burz przypadnie na godziny popołudniowe. Najcieplej będzie na północnym wschodzie, do 25 stopni. Na pozostałym obszarze kraju od 18 do 22 stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz