Zamknij

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega: grad, burze i trąby powietrze w Polsce

26.08.2020 10:07

Gdzie jest burza? W środę 26 sierpnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem. Możliwe są też trąby powietrzne. Zobacz, jak prezentuje się mapa burz.  

Mapa burz
fot. ventusky.com

Gdzie jest burza 26 sierpnia? Mapa burzowa Polski opracowana przez IMGW zakłada, że niebezpieczne zjawiska atmosferyczne mogą wystąpić w 13 województwach. Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w woj.: mazowieckim, łódzkim, lubelskim, w północnej części świętokrzyskiego, południowo-centralnej podlaskiego, centralnej i wschodniej kujawsko-pomorskiego oraz południowo-wschodnich powiatach warmińsko-mazurskiego. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 mm, lokalnie do 20 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, punktowo do 110 km/h. Incydentalnie mogą się zdarzyć porywy do 120 km/h. Miejscowo może się pojawić również grad.

Ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia z kolei występują w województwach:

  • pomorskim,
  • wielkopolskim,
  • podkarpackim,
  • na większości obszaru woj. warmińsko-mazurskiego,
  • na północy Podlasia oraz Małopolski i Górnego Śląska.

Na tych terenach burzom będą towarzyszyły opady deszczu od 10 do 20 mm oraz porywy wiatru od 75 do 90 km/h. Również miejscowo może pojawić się grad. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi wiatrami wydano dla woj.: lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. IMGW prognozuje tam wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h.

IMGW
fot.

IMGW

Gdzie jest burza? Możliwe trąby powietrze w Polsce

Polscy Łowcy Burz prognozują, że burze w Polsce będą przybierać postać długotrwałych superkomórek burzowych. Burze superkomórkowe mogą okazać się bardzo groźne i przynosić gwałtowne porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 3-4 cm. ''Nie wykluczamy pojawienia się trąb powietrznych związanych z działalnością mezocyklonów'' - czytamy w ostrzeżeniu. 

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia. Co oznacza? 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz/PAP