Zamknij

Gdzie jest burza 30 czerwca? Nad Polskę nadciągają groźne nawałnice z gradem

30.06.2021 10:02
Mapa pogodowa Polski
fot. www.ventusky.com

Gdzie jest burza? W środę 30 czerwca IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem. Synoptycy prognozują również intensywne opady deszczu. Zobacz, jak prezentuje się mapa burz.

Gdzie jest burza 30 czerwca? Zgodnie z prognozą  IMGW w środę najładniejsza pogoda będzie w północno-wschodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie w ciągu dnia wzrastać będzie do dużego. Mapa burzowa Polski opracowana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że burze z gradem wystąpią w centrum i na południu Polski. Alert przed upałami obowiązuje na terenie dwóch województw.

Gdzie jest burza? Nowe ostrzeżenia IMGW w sześciu regionach

W środowy poranek grzmiało na obszarze od rejonu Pionek i Kozienic po rejon Lublina i Zamościa, a na zachodzie w rejonie Międzyrzecza i Nowego Tomyśla. Jak podaje IMGW, burze stopniowo zanikają, ale od godzin południowych ich aktywność będzie się wzmagać.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem obowiązują w centralnej i południowej części kraju, tj. województwie podkarpackim oraz we wschodniej części województwa małopolskiego i południowej części województwa świętokrzyskiego. Ponadto burze z gradem prognozowane są także w centralnej Polsce, tj. w północnych powiatach województwa wielkopolskiego, a także w województwie kujawsko-pomorskim i w części województwa łódzkiego.

W tych regionach synoptycy IMGW prognozują burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może również spaść grad.

Pogoda na dziś. Ostrzeżenie przed upałem i intensywnymi opadami deszczu

Alert przed upałem obowiązuje natomiast na Mazowszu i w południowych powiatach województwa pomorskiego. Według synoptyków, temperatura maksymalna w środę w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 28 do 31 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 13 stopni na północnym wschodzie i na południu, do 18 stopni Celsjusza w centrum Polski.

Ponadto, w województwie zachodniopomorskim i lubuskim obowiązuje alert przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru osiągającymi do 80 km/h. Lokalnie również może padać grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

RadioZET.pl/IMGW/PAP