Zamknij

Gdzie jest burza? IMGW wydaje ostrzeżenia dla sześciu województw

05.10.2020 15:40
Mapa burzowa Polski
fot. www.ventusky.com

Gdzie jest burza? W poniedziałek 5 października Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw. Sprawdź, jak prezentuje się mapa burz.  

Gdzie jest burza 5 października? Mapa burzowa Polski opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że w poniedziałek burze z gradem pojawią się w sześciu województwach. Alert pierwszego stopnia obejmuje województwo podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie oraz powiat dąbrowski w woj. małopolskim.

W tych regionach instytut prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 15 do 30 mm, którym towarzyszyć będzie silny wiatr. W porywach może on osiągać prędkość 90 km/h. Miejscami będzie padać grad.

fot
fot. IMGW

Gdzie jest burza? W nocy zanikające opady i mgły 

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże z rozpogodzeniami, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju i w centrum. W północnej połowie kraju przelotne opady deszczu, zanikające stopniowo od południa. Nad ranem opady deszczu na krańcach zachodnich. Początkowo na wschodzie możliwe zanikające burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm.

W drugiej połowie nocy lokalnie, głównie na południowym wschodzie, mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 7 stopni miejscami w centrum do 12 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej. Na Podhalu około 5 stopni Celsjusza. 

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza? 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP