Ostrzeżenie IMGW dla czterech województw. Burze z gradem

06.08.2019 22:44
Burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia
fot. Shutterstock

We wtorek wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw: lubuskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia obejmują całość Lubelszczyzny oraz województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 mm oraz z porywami wiatru do 75 km/h. Alert wydano też dla północnej części Wielkopolski oraz północno-wschodnich powiatów Mazowsza.

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

>>>Sprawdź aktualną prognozę pogody<<<

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

RadioZET.pl/PAP