Pogoda: Nad Polską tworzą się burze z gradem. IMGW wydało alerty

06.08.2019 16:11
Burza
fot. Shutterstock

Gdzie jest burza? We wtorek, 6 sierpnia po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz południowych krańców woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Gdzie jest burza? Jak informują Polscy Łowcy Burz, nad Polską występują dwie strefy bardziej zorganizowanych burz. Mogą one przynosić intensywne opady deszczu i lokalne silniejsze porywy wiatru. Pojedyncze komórki burzowe występują także lokalnie na południu kraju.

Mapa burzowa online. Ostrzeżenia IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz południowych krańców woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego.

W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 22 st., 24 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 28 st. na Śląsku; nieco chłodniej - 19 st., 21 st. - nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

windy

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

RadioZET.pl/IMGW/PAP