Zamknij

Pogoda: Nadchodzą gwałtowne burze z gradem. Wydano alert dla 14 województw

05.08.2019 17:17
burza
fot. Jaroslaw Talacha/East News

Gdzie jest burza? W poniedziałek 5 sierpnia meteorolodzy ostrzegają przed burzami i opadami deszczu. IMGW w prognozie ostrzeżeń wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia na wtorek i środę. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Front burzowy zmierza do Polski. Meteorolodzy przewidują, że w tym tygodniu możemy odpoczać od upałów. Wciąż będzie ciepło, ale poniżej 30 stopni Celsjusza. Pierwszych wyładowań należy się spodziewać w poniedziałkowy wieczór. 

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia na wtorek i środę 

We wtorek synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, zwłaszcza na wschodzie kraju. Przelotne opady deszczu, a w centrum i we wschodniej połowie kraju burze i możliwy grad. IMGW w prognozie ostrzeżeń wydał alerty pierwszego stopnia dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm.

Temperatura maksymalna od 22 st., 24 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 28 st. na Śląsku, nieco chłodniej - 19 st., 21 st. - nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

imgw

W środę intensywne opady deszczu i burze z gradem prognozowane są dla niemal całego kraju. IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia dla czterech województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Na pozostałym obszarze Polski z wyjątkiem województwa zachodnio-pomorskiego oraz lubuskiego, będa obowiązywać alerty pierwszego stopnia. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Temperatura maksymalna od 23 st. do 27 st.; chłodniej nad Wybrzeżem Koszalińskim - 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Zobacz także

Alert drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie zagrożenia dla zdrowia i życia. Mogą występować niebezpieczne zjawiska, których skutki mogą powodować zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. IMGW apeluje o przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

RadioZET.pl/IMGW/PAP