Zamknij

Burze i nawałnice nad Polską. Wydano pomarańczowe alerty

Magdalena Kulej
19.07.2020 17:36
Burze w niedzielę
fot. Ventusky

Niedziela w sporej części Polski upływa pod znakiem burz. Towarzyszące im ulewy mogą prowadzić do podtopień. Synoptycy ostrzegają przed zagrożeniem i wydają pomarańczowe alerty.

Przed wyładowaniami atmosferycznymi ostrzega dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), a także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). W związku z zagrożeniem – przede wszystkim burzami i ulewnym deszczem (do 50 litrów na metr kwadratowy) – wydano alerty (żółte) pierwszego i (pomarańczowe) drugiego stopnia. Ostrzeżenia obejmują w niedzielę znaczną część kraju.

EdS63zpWsAcjyHG

Zobacz także

Gdzie jest burza?

W niedzielę po południu burze przechodzą m.in. w części zachodniej i północno-zachodniej Polski, w południowej części Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny, a także w rejonie Wielunia, Wieruszowa (woj. łódzkie) i Błonia (woj. mazowieckie).

Zgodnie z prognozą synoptyków z IMGW burze przemieszczają się bardzo wolno, zwykle na północny zachód. „Dzisiejsze burze przynoszą miejscami również opady gradu” – alarmują w sieci Polscy Łowcy Burz, publikując zdjęcie z okolic Gorzowa Wielkopolskiego.

Straż pożarna apeluje z kolei, by w czasie burzy nie szukać schronienia pod drzewami. Tak w miejscowości Sułków w Małopolsce zrobili wczoraj mężczyzna i jego ośmioletni syn. Chwilę potem poraził ich piorun. - Najbezpieczniejsze są budynki i inne zadaszone miejsca. Ale jeśli burza nas zaskoczyła i jedyne schronienie to właśnie pojedyncze drzewo, pamiętajmy o ważnej zasadzie: przyjąć jak najniższą pozycję - radzi Jędrzej Pawlak z łódzkiej straży pożarnej.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz