Zamknij

Burze śnieżne nad Polską. Jedno miasto całkiem zasypane. "30 sekund, które zmieniły obraz"

20.01.2022 12:44

Gdzie jest burza? W związku z przemieszczaniem się z północnego zachodu na południowy wschód frontu atmosferycznego związanego z niżem Ida w różnych częściach Polski występują porywiste wiatry, opady śniegu, a przede wszystkim burze śnieżne. Internet pełen jest materiałów z polskich miast zasypanych śniegiem. Pogoda szczególnie dała się we znaki mieszkańcom Łodzi. 

Śnieżyca
fot. PAP/Grzegorz Momot/IMGW

Gdzie jest burza? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków z uwagi na przemieszczający się z północnego zachodu na południowy wschód front atmosferyczny związany z niżem Ida. Sprawia on, że w różnych częściach Polski występują porywiste wiatry, opady śniegu, a przede wszystkim burze śnieżne.

Gdzie jest burza? Alerty IMGW i potężna śnieżyca w Łodzi

Na poniższej mapie ze strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej widać, że ostrzeżenia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi dotyczą przede wszystkim północnych obszarów Polski - alerty II stopnia wydano dla województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz części woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Już wiemy jednak, że zjawisko to dotarło do kolejnych regionów. 

Mapa wskazuje też, że dla całej Polski wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem oraz oblodzeniem (o czym w dalszej części artykułu):

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Tak natomiast przedstawia się mapa wyładowań atmosferycznych, którą ok. godz. 11 opublikował na Twitterze IMGW. Widać, że grzmi przede wszystkim w Łodzi, Wrocławiu i na południu Wielkopolski:

Media społecznościowe pełne są zdjęć i filmów ukazujących sytuację w różnych częściach kraju. Najsilniejsza śnieżyca przetacza się przez Łódź.

Dziennikarz "Faktu" Marek Juśkiewicz opublikował nagranie, które zarejestrowało, jak w ciągu zaledwie 30 sekund niemal całkowicie zmieniła się aura w Łodzi:

Inne miasta również zmagają się ze śnieżycą. Tak przedstawia się sytuacja w Olsztynie:

Intensywne opady śniegu zanotowano także we Wrocławiu:

"Porządna zadymka" - tak opisano sytuację w Kępnie (woj. wielkopolskie):

Z kolei "Polscy Łowcy Burz" informują o incydencie na warszawskim lotnisku Okęcie. "Chwilę grozy przeżyli pasażerowie samolotu lecącego na Dominikanę z Lotniska Chopina chwilę po starcie musiał zawrócić z powodu uderzenia pioruna. Maszyna była wtedy w okolicach Kutna. Samolot wylądował na Lotnisku Chopina. Nikomu nic się nie stało" - czytamy w poście.

 "PŁB" dodają, że "do końca dnia przelotne opady śniegu i lokalne burze mogą występować niemal w całej Polsce". 

IMGW wydał również ostrzeżenia I i II stopnia przed oblodzeniem dróg i chodników. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Tam obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przez zamieciami oraz pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Dla pozostałego obszaru kraju IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Przy gruncie temperatury sięgają 0 stopni Celsjusza, co powoduje zamarzanie mżawki, deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Onet.pl/Twitter/Facebook