Trąby powietrzne i grad do 3 cm. Polscy Łowcy Burz ostrzegają

08.08.2019 14:45
Trąba powietrzna
fot. Shutterstock

Gdzie jest burza? Pogoda w Polsce nadal niebezpieczna. Po środowych burzach z gradem i trąbach powietrznych, w czwartek IMGW oraz Polscy Łowcy Burz wydali kolejne ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla siedmiu województw. W trzech mogą pojawić się burze z gradem. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem obejmuje województwo podkarpackie, lubelskie oraz południową cześć woj. mazowieckiego (pow. lipski, radomski, zwoleński). Natomiast ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie.

IMGW wydał w czwartek również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa opolskiego i śląskiego. Stan wody w rzekach będzie się tam podnosił ze względu na prognozowane burze z intensywnymi opadami deszczu. W rejonach wystąpienia intensywnych opadów, zwłaszcza w Sudetach, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Gdzie jest burza? Trąby powietrzne w Polsce 

Polscy Łowcy Burz w prognozie konwekcyjnej na czwartek, 8 sierpnia wydali ostrzeżenia przed burzami dla północy Polski. 

Lokalnie burze mogą być dość silne, z porywistym wiatrem, silnym deszczem i gradem o średnicy do ok. 3 cm. Możliwy jest rozwój superkomórek, a ze względu na dość niski poziom kondensacji i dużą chwiejność w dolnej części troposfery, nie wyklucza się wystąpienia trąby powietrznej.

POLSCY ŁOWCY BURZ

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. IMGW zaleca przygotowanie się na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zaleca najwyższą ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/PAP