Zamknij

Upały i burze w prawie całej Polsce. "Prawdopodobieństwo 70-80 proc."

22.06.2021 12:26

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości województw przed upałami i burzami. Najspokojniej będzie w województwie zachodniopomorskim. 

IMGW ostrzega
fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/East News

Burze i upały niemal w całym kraju - takich gwałtownych zjawisk pogodowych można się spodziewać na podstawie najnowszych ostrzeżeń IMGW. Instytut wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz upałami dla większości regionów w Polsce. Alerty te nie dotyczą jedynie województwa zachodniopomorskiego. 

Gdzie jest burza? IMGW wydaje nowe ostrzeżenia

Według najnowszej aktualizacji (z okolic godz. 11) alerty II stopnia ws. burz z gradem obowiązują w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i łódzkim oraz w niektórych powiatach woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, a alerty I stopnia w woj. dolnośląskim i opolskim, jak i również niektórych powiatach woj. wielkopolskiego, lubuskiego i pomorskiego. 

Jeśli zaś chodzi o upały, to ostrzeżenia II stopnia obowiązują w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, a także w części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ostrzeżenie I stopnia dotyczy woj. opolskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

480 interwencji strażaków. "Wypompowywanie wody z piwnic budynków"

Niebezpiecznie było też w poniedziałkowy wieczór. Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Batorski - do godz. 21 odnotowano 480 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych.

Najwięcej interwencji było w woj. dolnośląskim - 118, zachodniopomorskim - 116, opolskim - 54 oraz lubuskim - 52. - Główne działania polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z piwnic budynków - wyjaśnił strażak.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Twitter