Zamknij

Kompletny paraliż po ulewie. Samochody pływały, na rondach tworzyły się baseny

07.06.2019 10:38
Gorzów Wielkopolski. Paraliż po ulewie. Na rondach tworzyły się baseny
4 Zobacz galerię
fot. Radio ZET / Kamil Lewera

Zalane ulice, przejścia podziemne, szkoły, urzędy, garaże i piwnice. To skutki gwałtownej ulewy, która w czwartek po południu przeszła m.in. przez Gorzów Wielkopolski. Ulice w kilka minut zamieniły się w rzeki. Samochody stały w wodzie, której poziom miejscami sięgał prawie metra.

Po potężnej ulewie w Gorzowie Wielkopolskim odnotowano ponad 80 interwencji straży pożarnej. „Najtrudniejsza sytuacja była w niżej położonych miejscach w mieście” – mówi nam Bartłomiej Mądry z gorzowskiej straży pożarnej. Chodzi m.in. o Lubuski Urząd Wojewódzki, archiwum Urzędu Miasta i szkoły podstawowe – numer 1 i 21.

Zobacz także

Jak dodaje Mądry, większość z niżej położonych gorzowskich rond, takie jak Rondo Górczyńskie czy Rondo Niepodległości, jak przy każdej większej ulewie, niemal dosłownie zamieniły się w baseny.

Po ulewie rozpoczęło się szacowanie strat, bo woda wyrządziła znaczne szkody. Ale podtopione były też inne miasta. To m.in. Szczecin i Cieszyn.

IMGW ostrzega: znowu lunie deszcz

W piątek sytuacja może się powtórzyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już żółte alerty dla znacznej części kraju. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami i burzami z gradem obowiązują na Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Kujawach, Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce.