Zamknij

IMGW ostrzega: wezbranie wody w Wiśle i Odrze. Sprawdź, gdzie dokładnie

30.05.2019 17:04
Wisła
fot. Wisła w Wyszogrodzie/Wikimedia.Commons

W najbliższych dniach wezbranie wody będzie się przemieszczało środkową Wisłą i środkową Odrą - poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu rzek.

W najbliższych dniach wezbranie wody będzie się przemieszczało środkową Wisłą i środkową Odrą. Osoby, które zbliżają się do brzegów rzek, muszą pamiętać, że jest to bardzo groźny żywioł. Lepiej nie zbliżać się do wody i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe - apeluje IMGW. Zaleca wezwanie odpowiednich służb, jeśli zauważy się niebezpieczną sytuację w okolicy rzeki. Praktycznie na całej długości Wisły woda układa się wysoko. Miejscowo przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe. Jedynie w górnym odcinku występują lokalnie stany średnie.

42874269_348983785644446_7292201023693651968_n
fot.

W ciągu najbliższej doby na górnej i środkowej Wiśle IMGW prognozuje dalszy spadek stanu wody w strefie stanów wysokich. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej przewiduje opadanie wody przy przekroczonym stanie alarmowym. Poniżej zbiornika we Włocławku będą występowały głównie wzrosty wody spowodowane przemieszczaniem się fali wezbraniowej do Bałtyku.

Wzrosty będą występowały przy już przekroczonych stanach ostrzegawczych i z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w nowych profilach wodowskazowych. Możliwe jest osiągnięcie stanu alarmowego w sobotę w Chełmnie i Gdańsku Przegalinie, a w niedzielę w Grudziądzu.

Zobacz także

Natomiast na Odrze nie notuje się przekroczeń stanów ostrzegawczych lub alarmowych. IMGW prognozuje, że wzrosty nie spowodują na tej rzece przekroczeń tych stanów. Kulminacja wezbrania na Odrze zbliża się do Białej Góry. W najbliższych godzinach stan wody będzie jeszcze rósł, ale w nocy zacznie spadać. Nie przekroczy stanu ostrzegawczego. IMGW informuje też w komunikacie, że w najbliższych dniach pogoda będzie zdecydowanie letnia. Wystąpią tylko nieliczne burze i opady deszczu nie niosące większych zagrożeń.

RadioZET.pl/PAP/IMGW