Zamknij

Ostrzeżenie dla wszystkich nad Bałtykiem. Poziom wody podniesie się

08.07.2019 19:12
Ostrzeżenie dla wszystkich nad Bałtykiem. Poziom wody podniesie się
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

IMGW ostrzega wszystkich na północy kraju - prognozowane są bardzo intensywne opady deszczu w województwie pomorskim. Ponadto IMGW przestrzega także przed podtopieniami, którymi szczególnie zagrożone jest województwo zachodniopomorskie. Uważać muszą także wszyscy przebywający obecnie nad Bałtykiem: stan wody może się niebezpiecznie podnieść.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak prognozują synoptycy, nad Polską obecnie przechodzi niż, który przybył z Rosji. Niesie on ze sobą chłodne powietrze, zachmurzenie i znaczny spadek temperatury – do około 20 st. C. – oraz intensywne opady deszczu, a także burze.

Pomorze poważnie zagrożone

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące intensywnych opadów deszczu, dla województwa pomorskiego. Z kręgu zagrożenia wyjętych jest tylko kilka powiatów: pucki, wejherowski, chojnicki i człuchowski. Według Instytutu, mieszkańcy północy Polski powinni przygotować się na przelotne opady deszczu i burze.

- Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 19.30 w poniedziałek – podaje IMGW.

Zobacz także

To jednak nie wszystko. Na północy obowiązuje także alert ze względu na szczególne zagrożenie hydrologiczne – z powodu nadchodzących opadów może znacznie podnieść się poziom rzek, co z kolei może prowadzić do licznych wezbrań i podtopień.

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich przebywających nad Bałtykiem: stan wody może być bardzo wysoki i stanowić niebezpieczeństwo! Biuro prognoz hydrologicznych alarmuje o niepokojąco wysokim napełnieniu Morza Bałtyckiego i wahaniem stanu wody na Zalewie Szczecińskim. Obowiązują tam ostrzeżenia drugiego stopnia.

Alert dla zachodniopomorskiego

Ostrzeżenia stopnia wydano też dla mieszkańców regionu zachodniopomorskiego.

Zobacz także

Stan wody przekroczy tam granicę stanu ostrzegawczego, będzie jednak wciąż poniżej stanu alarmowego – informuje IMGW. Na pomorzu z kolei, poziom wody będzie oscylować wokół granicy ostrzegawczej.

 

RadioZET/gazeta.pl/IMGW

C