Zamknij

IMGW ostrzega. "Szklanka" na drogach w 10 województwach

08.01.2021 18:58
Zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

IMGW ostrzega przed tzw. szklanką na drogach. Uwaga - w dziesięciu regionach może być bardzo niebezpiecznie. To apel przede wszystkim do kierowców o rozsądek i czujność na drodze.

IMGW wydał w piątek dla 10 województw ostrzeżenia przed oblodzeniem na drogach i chodnikach. Bez ostrzeżeń pozostają województwa na południu kraju.

IMGW ostrzega. "Szklanka "na drogach w 10 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objął alertami pierwszego, najniższego stopnia, wszystkie województwa poza sześcioma: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

W pozostałych 10 województwach drogi i chodniki mogą być śliskie od piątkowego wieczoru do soboty rano wskutek zamarzania nawierzchni po opadach deszczu i śniegu.

"Bestia ze wschodu" zagraża Polsce? Eksperci dementują

Pogoda długoterminowa na styczeń zwiastuje atak arktycznego mrozu i intensywne opady śniegu w niemal całej Europie. Fala zimna z północy i wschodu Europy wypchnie z naszego kontynentu cieplejsze masy powietrzna znad Atlantyku.  Jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje o tym, że spowodowane jest to działaniem tzw. „Bestii ze wschodu”- czyli napływu syberyjskich mrozów, obfitych opadów śniegu i spadków temperatury poniżej 30 stopni, który nawiedzić ma także Polskę. Według zapowiedzi meteorologów wyż ten miał "zaatakować" w naszym kraju około 17-25 stycznia 2021 roku.

Synoptycy jednak dementują te doniesienia i podkreślają, że są one wynikiem błędu interpretacyjnego. - W tej chwili żadne modele numeryczne nie przewidują nadejścia »bestii ze wschodu« powodującej potężne mrozy do -30 stopni – tłumaczą cytowani przez "Gazetę Wyborczą" Lubuscy Łowcy Burz. Gazeta rozmawiała również  z rzecznikiem IMGW - PIB, który przyznaje, że "prognoza na trzy tygodnie do przodu jest obarczona bardzo dużym błędem. Nadinterpretacja takich modeli powoduje dezinformację. To dlatego synoptycy IMGW wykonują prognozy na siedem dni do przodu".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP/WP.pl/wyborcza.pl