Zamknij

Ostrzeżenia 3. stopnia i komunikat RCB. Zamiecie śnieżne i zawieje w całym kraju

PAP
08.02.2021 18:09
Śnieżyce w Polsce
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Śnieżyce przetaczają się w poniedziałek przez niemal całą Polskę. W kraju pada intensywny śnieg oraz tworzą się zawieje śnieżne - alarmuje IMGW. Synoptycy ostrzegają też przed silnym mrozem i marznącymi opadami. Wydano w tej sprawie ostrzeżenia III stopnia. Komunikat z apelem o ostrożność opublikowało również RCB.

IMGW ostrzega przed śnieżycami i zawiejami w niemal całej Polsce. Najtrudniejsze warunki są na południowym wschodzie kraju. W województwie lubelskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Według prognoz może spaść w tym regionie od 30 cm do 40 cm białego puchu. Dodatkowo w lubelskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące zawiei śnieżnych. Zawieje spowodowane są przez wschodni i północno-wschodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h oraz opady śniegu.

IMGW ostrzega również przed opadami marznącymi w tych regionach. W niektórych miejscach synoptycy prognozują wystąpienie słabych i umiarkowanych opadów marznącego deszczu powodujących gołoledź. Intensywnie może również padać w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia IMGW. W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm. W tych regionach należy się spodziewać zamieci śnieżnych.

Z kolei w większej części kraju na północy i w środkowej Polsce obowiązują alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i ostrzeżenia o zamieciach śnieżnych. W tych regionach synoptycy przewidują wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. W niektórych miejscach może spaść od 10 cm do 14 cm śniegu. Jak zaznaczają synoptycy z IMGW, strefa opadów będzie przemieszczać się z południa na północ regionu. IMGW ostrzega dodatkowo przed silnym mrozem, który może wystąpić na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim, gdzie temperatura w nocy może spaść do -16 st. Celsjusza, z kolei w dzień słupki rtęci mogą pokazać około -9 st. C. Specjalny komunikat z apelem o ostrożne poruszenie się na drogach  w związku z panującą sytuacją pogodową wystosowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW ostrzega. Dramatyczne warunki na drogach na Podlasiu i Lubelszczyźnie

Z powodu opadów śniegu coraz trudniejsze są w poniedziałek po południu warunki na drogach w województwie podlaskim, ale wszystkie drogi są przejezdne - poinformowali PAP drogowcy. Synoptycy przewidują, że może spaść od kilku do kilkunastu centymetrów śniegu. "Aktualnie strefa opadów śniegu obejmuje południe i centrum województwa, stopniowo przemieszcza się na północ" - podało w komunikacie wydanym w poniedziałek po godz. 14 IMGW w Białymstoku. Synoptycy przewidują, że może napadać od 6 do 8 cm śniegi, a na południu regionu nawet do 14 cm śniegu. Wieje też wiatr, w porywach do 60 km/h, który miejscami powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. "Przypominamy: trudne warunki pogodowe w całym kraju! Uważajcie na drogach" - napisano.

O coraz trudniejszych warunkach na drogach w regionie poinformował dyżurny GDDKiA w Białymstoku. Poinformował, że obecnie z powodu opadów śniegu i nawiewania go na jezdnię trudne warunki są na dk 66 w okolicach Brańska, a także na drogach z Łomży w stronę Kolna (dk 63) i w stronę Białegostoku (dk 64). - Trudna sytuacja robi się też wokół Białegostoku - dodał. Na drogach pracuje ponad 20 jednostek sprzętu. W ocenie dyżurnego liczba sprzętu na drogach będzie się systematycznie zwiększać. Poinformował też, że drogi są czarne i bez utrudnień w północnej części województwa, gdzie jeszcze nie dotarły opady. Na razie drogowcy nie mają zgłoszeń, aby ciężarówki miały problemy z podjazdem pod wzniesienia. Trudne warunki panują w samym Białymstoku, gdzie w niektórych miejscach na ulicach zalega lód i błoto pośniegowe, które przykrywa kolejna warstwa śniegu. Kierowcy jadą wolniej, czasami mają problem z ruszeniem z miejsca. Jak poinformował na Twitterze prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, po godz. 12 została uruchomiona tzw. akcja czynna. - Ulice będą pługowane, bo przy tak niskich temperaturach sypanie soli mija się z celem - podał. Zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z dróg. Poinformował też, że działa również procedura współdziałania wszystkich służb. O trudnych warunkach na drogach informuje także podlaska policja. Jak podała, nie odnotowano na razie żadnych poważnych zdarzeń drogowych.

Podobna sytuacja na Lubelszczyźnie. Z powodu intensywnych opadów śniegu warunki jazdy po drogach w tym regionie w poniedziałek są bardzo trudne. Drogi są przejezdne, ale śliskie. W kilku miejscach utrudniony jest przejazd dla samochodów ciężarowych – informuje policja. - Sytuacja na drogach jest trudna. W miejscach, w których występują strome podjazdy, problemy mają kierujący samochodów ciężarowych - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie komisarz Andrzej Fijołek.

W kilku miejscach w regionie ruch dla samochodów ciężarowych jest utrudniony lub niemożliwy. Ciężarówki stoją m.in. na drodze K17 w miejscowości w Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim. W Łęcznej na ul. Lubelskiej tir stoi przed wzniesieniem i blokuje przejazd. Na drodze wojewódzkiej nr 812 w kierunku Krasnegostawu w powiecie chełmskim samochody ciężarowe stoją na prawym pasie. W Ciecierzynie na drodze nr 19, na stromym wzniesieniu w kierunku Lublina ruch dla samochodów ciężarowych jest utrudniony, policjanci i służby drogowe przepuszczają ciężarówki pojedynczo - podał Fijołek. Udrożniony już został przejazd na drodze krajowej nr 74 w Olbięcinie, gdzie z powodu ciężarówki, która na śliskiej drodze nie mogła pokonać wzniesienia, zablokowany był jeden pas ruchu. "Droga jest już przejezdna, ale nadal są trudne warunki jazdy" - poinformował młodszy aspirant Paweł Cieliczko z Komendy Policji w Kraśniku.

W Lubelskiem w poniedziałek utrzymują się obfite opady śniegu, a silny wiatr powoduje zamiecie śnieżne i nawiewanie śniegu na drogę. Jezdnie w wielu miejscach są białe, bądź występuje na nich błoto pośniegowe. Według prognoz IMGW śnieg na Lubelszczyźnie ma padać w poniedziałek do godzin wieczornych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/IMGW