Zamknij

"Liczne komórki burzowe, ulewny deszcz". IMGW podwyższył poziom alertów

Bartłomiej Chudy
16.08.2022 18:44

W pasie Polski centralnej, od Pomorza aż po Karpaty obowiązują we wtorek 16 sierpnia ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Zaktualizowane alerty przed groźnym żywiołem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze z gradem i ulewy 16 sierpnia 2022
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, screen Meteo.imgw.pl

Burze z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu mogą wystąpić 16 sierpnia w znacznej części kraju. IMGW prognozuje, że słonecznie przez cały dzień będzie jedynie na zachodzie Polski.

- Natomiast w pasie od Małopolski, Podkarpacia przez ziemię łódzką, Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze i Warmię będą występować burze, lokalnie z gradem i intensywnymi opadami deszczu do 35 mm. Porywy wiatru do 70 km/h – powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak. Jak dodała, na wschodzie kraju będzie dominować duże zachmurzenie, a także burze i przelotne opady deszczu.

Alerty przed burzami z gradem. Są ostrzeżenia 2. stopnia

Jak wskazała Anna Woźniak z IMGW, wieczorem w niektórych regionach "burze będą bardzo aktywne i dopiero około godz. 22 zaczną słabnąć". - Początkowo w nocy w Wielkopolsce, na Kujawach, zachodzie Mazowsza oraz w województwach południowych możliwe są burze, z opadami 20-25 mm i porywami wiatru do 70 km/h – prognozuje Anna Woźniak z IMGW. Na zachodzie natomiast powinno być pogodnie.

"Na północy kraju rozwinęły się liczne komórki burzowe, którym towarzyszą ulewne opady deszczu o natężeniu 25-30 mm/h i porywisty wiatr około 95 km/h oraz opady gradu. Burze utworzyły się wzdłuż linii zbieżności i bardzo powoli kierują się na północ" – informował na Twitterze IMGW. Alerty drugiego stopnia przed burzami wydano dla Pomorza, Kujaw, Małopolski, Podkarpacia oraz części woj. łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Wcześniej IMGW prognozował we wskazanych rejonach zagrożenie burzami z gradem niższego, pierwszego stopnia.

Alertom burzowym towarzyszą niezmiennie od kilku dni ostrzeżenia przed upałami, które obejmują obecnie niemal całą Polskę (poza woj. lubelskim, częścią Podkarpacia i powiatami na wybrzeżu Bałtyku).

burze, 16 sierpnia
fot. screen Meteo.imgw.pl - ostrzeżenia przed burzami 16 sierpnia

RadioZET.pl/PAP/Meteo.imgw.pl