Zamknij

Burze z gradem wracają do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia

02.06.2019 16:08
Burze z gradem wracają do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia
fot. Shutterstock

Niebezpieczna pogoda powraca do Polski. IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku regionów. Synoptycy prognozują upał i burze z gradem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez słaby wyż z centrum nad Zatoką Gdańską. W południowej połowie kraju zaznacza się strefa słabo wyrażonego frontu atmosferycznego. Nadal napływała ciepła polarna morska masa powietrza.

Mapa burzowe Polski. Gdzie jest burza? 

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w woj. wielkopolskim w powiatach wschodnich, w woj. łódzkim, południowej części woj. mazowieckiego, północnej części woj. lubelskiego i wschodniej części woj. podlaskiego.

Na tych obszarach miejscami występują i nadal są prognozowane burze z opadami deszczu do 25 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h. Lokalnie może spaść grad.

imgw

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem obowiązuje w woj. lubuskim. Temperatura maksymalna w dzień może tam osiągnąć od 29 st. do 31 st. Temperatura minimalna w nocy od 16 st. do 18 st.

Pogoda w poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w rejonach podgórskich i w górach oraz na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny zachmurzenie okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm.

Temperatura maksymalna od 23 st. na wschodzie, około 26 st., do 31 st. na krańcach zachodnich, chłodniej na Podhalu i Helu: około 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Prognoza pogody na lato [MORZE, GÓRY, ZAKOPANE]

RadioZET.pl/IMGW/PAP