Niż Wiltrud nadciąga nad Polskę. Od piątku silny wiatr, deszcz i sporo śniegu

20.02.2020 22:52
Niż Wiltrud
fot. Polscy Łowcy Burz Facebook

Nad Polskę nadciągnie w piątek układ niskiego ciśnienia „Wiltrud” – raportują Polscy Łowcy Burz. Zapowiada się kolejna pogodowa wariacja – opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śnieg. Uważajmy na silny wiatr.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Niż Wiltrud nadciąga nad Polskę. Polarno-morski układ powietrza znad Skandynawii nie przełoży się na obniżenie temperatur, jedna

Niż będzie przesuwał się z zachodu na wschód. Jak zapowiadają Polscy Łowcy Burz, jego skutkiem będą m. in. umiarkowane opady deszczu, ale też deszczu ze śniegiem. Uważajmy jednak przede wszystkim na silny wiatr. W centrum kraju może osiągać w porywach 70 km/godz., a na wybrzeżu 80 km/godz. W górach rozpędzi się nawet do 100 km/godz.

Zobacz także

Łowcy Burz ostrzegają, że silny wiatr odczujemy już w nocy z czwartku na piątek. W pasie Polski zachodniej i centralnej, od Pomorza, aż po Beskidy.

Znaczna część weekendu (szczególnie sobota, noc z soboty na niedzielę i pierwsza część niedzieli) również upłynie pod znakiem silnego wiatru, tym razem głównie na północy i w środkowej części kraju. W tych regionach w weekend możliwy będzie również rozwój konwekcji oraz miejscowe burze adwekcyjne, związane z napływem chłodnej masy powietrza do środkowej części troposfery

- przekazali Polscy Łowcy Burz.

W górach sypnie śniegiem. Nawet 20 cm nowej warstwy śniegu

Skandynawski niż przełoży się w górach na intensywne opady śniegu. Nowych centymetrów białego puchu możemy spodziewać się w Beskidach, Tatrach i w Bieszczadach, a także w Masywie Śnieżnika. Najwięcej może spaść w Karkonoszach - prognoza wynosi ponad 20 cm nowej pokrywy śnieżnej.

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/TVN Meteo